Cayo Santa Maria - ekologiczny raj

Cayo Santa Maria słynie z piaszczystych plaż i relaksującej atmosfery. Ta część Kuby, największa zatoka na północnym wybrzeżu wyspy, jest domem dla całych kolonii flamingów. Cudowne, rajskie plaże z białym piaskiem ciągną się tu kilometrami. Cayo Santa Maria oddziela od kontynentalnej Kuby grobla palmowa, dzięki czemu ten hotspot z niezwykle szeroką ofertą all inclusive jest bardziej odizolowany i spokojniejszy. Cayo Santa Maria jest synonimem odpoczynku i relaksu. Lista rzeczy do zrobienia w Cayo Santa Maria może być krótka, ale na pewno opuścimy ten raj pełni energii i wypoczęci.

Co robić w Cayo Santa Maria
Cayo Santa Maria nie jest miejscem do aktywnego zwiedzania. Wielu turystów robi tu po prostu przystanek podczas swojej podróży przez Kubę, aby odpocząć nieco i nabrać sił. Miejscowe kurorty oferują sporo atrakcji, od spa, przez sporty wodne, po zorganizowane wycieczki. Ośrodki dbają o swoich gości, zapewniając im wszelkie możliwe udogodnienia. Iberostar Ensenachos, jeden z najlepszych kurortów w okolicy, proponuje swoim gościom 5 basenów, lekcje nurkowania, przejażdżki katamaranem i wiele innych.

Ciekawym sposobem na spędzenie czasu może być wizyta w Santa Clara, stolicy prowincji Villa Clara. Czeka tu na nas główny plac Parque Vidal otoczony jednymi z najciekawszych budynków w mieście, zawsze pełen lokalnych mieszkańców. Jednak największą atrakcją pozostaje kompleks poświęcony pamięci Che Guevary dużym placem, na którym odbywają się parady i wiece, z mauzoleum Che oraz muzeum gromadzącym artefakty, zdjęcia i pamiątki związane Che.

W rejonie Cayo Santa Maria bardzo popularne jest także nurkowanie z akwalungiem, chociaż miejsca nurkowe nie są certyfikowane przez PADI (Professional Association of Diving Instructors). Rafy koralowe są tu płytkie, a początkujący mogą z łatwością nauczyć się nurkowania. Widoczność wody jest bardzo dobra, ponieważ okolica znana jest z czystych wód.

Wyżywienie w Cayo Santa Maria: czy jedzenie jest dobre?
Możliwości żywieniowe w Cayo Santa Maria są ograniczone do kurortów i oferty all inclusive. Nie ma żadnych sieci restauracji, poza ośrodkami turystycznymi. Podróżni mogą wybrać kilka lokali gastronomicznych w Santa Clara, chociaż niektóre z tych restauracji znajdują się w hotelach. Dostępne są różne opcje, od typowo kubańskich potraw po ogromny wybór owoców morza. Jest tu również sporo barów z przekąskami oraz kawiarni. Jeśli szukamy znanej i sprawdzonej restauracji, rozważmy Melia Cayo Santa Maria, Royalton Cayo Santa Maria lub Iberostar Ensenachos.

Cayo Santa Maria – pogoda i temperatury
Cayo Santa Maria jest idealnym celem podróży przez cały rok. Temperatura oscyluje w okolicy 20 stopni Celsjusza, z niewielkimi wahaniami w zależności od pory roku. Obszar ten znany jest ze spokojnych wód, ponieważ otaczające je rafy koralowe stanowią barierę dla silnych wiatrów i fal, dzięki czemu plaże Cayo Santa Maria są idealne do pływania. Kuba, jak powszechnie wiadomo, znajduje się w pasie huraganów, co oznacza, że wakacje w tym rejonie mogą być tańsze od połowy czerwca do połowy listopada z powodu ryzyka intensywnych burz. Niepewna pogoda w czasie sezonu huraganów jednych odstrasza, a dla innych stanowi szanse na tańsze wakacje. Większość osób decydujących się na wakacje w Cayo Santa Maria pozostaje tu przez około siedem dni. Bardzo popularne są urlopy podczas świąt Bożego Narodzenia lub Wielkanocy. Jeżeli decydujemy się na wyjazd w tym czasie musimy liczyć się z wyższymi cenami oraz koniecznością wcześniejszego zarezerwowania noclegu.

Autor