Cayo Santa Maria

Najnowsza destynacja turystyczna Kuby, piękna wyspa Cayo Santa Maria, leży w zachodniej części archipelagu Sabana-Camaguey, zaledwie 45 km na północ od stałego lądu. Imponująca grobla łączy Santa Maria z Karaibami, umożliwiając gościom łatwy dostęp do tego tropikalnego raju. Grobla wije się przez 56 kilometrową trasę do Santa Maria, przecinając obszar będący domem dla flamingów, czapli, kormoranów i wielu innych ptaków. Krystalicznie czyste wody, idealne do kąpieli i uprawiania sportów wodnych, miękkie, białe brzegi Cayo Santa Maria oraz rafy koralowe z imponującym życiem morskim tworzą fantastyczne miejsca do nurkowania. Naturalne piękno wyspy znalazło uznanie UNESCO, a obszar ten został uznany za Rezerwat Biosfery. Cayo Santa Maria jest idealnym miejscem dla turystów poszukujących ciszy i spokoju w wyjątkowym otoczeniu. Dlaczego nie połączyć pobytu w Hawanie z wizytą w Cayo Santa Maria i nie cieszyć się najlepszą ofertą Kuby?

Pływanie z delfinami
Jedną z największych atrakcji Cayo Santa Maria jest delfinarium morskie, w którym można spotkać jedne z najbardziej uroczych ssaków morskich i bawić się z nimi w wodzie. Istnieje wiele programów i ekscytujących interakcji z delfinami. Wizyta w tym miejscu to świetny sposób na edukację, zabawę i naukę oraz niezapomniane wrażenia. Kto z nas nie lubi delfinów? W delfinarium odbywają się ekscytujące pokazy delfinów i lwów morskich. Jest tu także bar El Vapor i restauracja El Bergantin. Delfinarium znajduje się pośrodku Cayo Santa Maria w pobliżu Cayo Ensenachos . Pływanie z delfinami to marzenie wielu osób, szczególnie dzieci. Podczas 30-minutowego spotkania ssaki te cieszą się interakcją z ludźmi, a my dostajemy niepowtarzalną szansę, podziwiania inteligencji tych fascynujących zwierząt i wykonywania wielu sztuczek. Personel delfinarium udziela wszelkich informacji na temat środków bezpieczeństwa i wymagań dotyczących pływania.

Rejs katamaranem
Wycieczka katamaranem po morzu wokół Cayo Santa Maria to niesamowity relaks, ale i źródło niezapomnianych wrażeń. Rejsowi bardzo często towarzyszy oglądanie delfinów i ptaków morskich. Bardzo ciekawym punktem wycieczki jest podejście do San Pascual, starego i dziwnego statku osiadłego na tym obszarze w 1933 roku i jednego z trzech tego rodzaju, które zbudowano na świecie po pierwszej wojnie światowej. Nurkowanie z rurką w ciepłych i przejrzystych wodach, na obszarach drugiej, co do wielkości rafy koralowej świata zamieszkałej przez złożone i kolorowe formy życia, to z kolei propozycja dla miłośników podwodnych wypraw. W trakcie wycieczki przewidziany jest czas na plażowanie oraz lunch z homarem w roli głównej. Na katamaranie czeka nas również otwarty bar i muzyka przez cały czas podróży.

Wycieczki z Cayo Santa Maria
W pobliżu Cayo Santa Maria znajduje się wiele atrakcji, więc jest to doskonała baza wypadowa. Jedną z ciekawszych wycieczek jest wizyta w fabryce cygar. Kuba produkuje ich rocznie około 77 milionów! Torcedores wiedzą, jak przetaczać sześćdziesiąt różnych rodzajów cygar i znają specyfikę każdej marki. Nic dziwnego, że rzemieślnicy ci są uważani za część elity kraju i czerpią korzyści z wysokiego statusu w społeczeństwie kubańskim. Oglądanie ich w akcji w warsztacie jest fascynującym spektaklem.

Kolejne miejsce warte odwiedzenia to Mauzoleum Che Guevary. Ten kompleks znajdujący się w Santa Clara stał się miejscem pochówku słynnego rewolucjonisty i jego szesnastu towarzyszy zabitych podczas partyzantki w Boliwii w 1967 roku. Pomnik, który wieńczy kolosalna statua Che, dominuje nad całą aleją. Na dole znajduje się słynny cytat „Hasta la victoria, siempre ! - "Do zwycięstwa, zawsze!". Mauzoleum obejmuje także małe, ale interesujące muzeum poświęcone życiu Che i jego osiągnięciom.

Autor