Dlaczego musisz odwiedzić Hawanę?

Hawana, stolica Kuby, dla wielu z nas pozostaje tajemnicą, a dla osób, które choć raz ją odwiedziły okazuje się prawdziwym cudem. Stara kolonialna architektura, którą możemy podziwiać spacerując uliczkami tego miasta ujawnia wiele z jego przeszłości. Nadmiar klasycznych samochodów, które jeżdżą po tutejszych drogach jest świadectwem embarga nałożonego na Kubę przez Stany Zjednoczone. Muzyka na żywo i tańczący na ulicach mieszkańcy sprawiają, że miasto jest pełne życia i kulturalnych doświadczeń. Przedstawiamy kilka powodów, dla których warto odwiedzić Hawanę:

Muzyka na żywo
Nie można przejść ulicami Hawany bez kontaktu z żywiołową kubańską muzyką, która sprawia, że chcemy poruszać biodrami i kołysać się w jej rytmie. Muzycy krążą po ulicach Starej Hawany, urządzają improwizowane koncerty na chodnikach, a wiele barów i restauracji umila gościom czas wieczornymi występami na żywo. To z Hawany pochodzi znany na całym świecie kubański zespół Buena Vista Social Club, który rozpropagował kubańskie rytmy i melodie.

Salsa
Muzyka to pierwsza miłość Kubańczyków, drugą, nie mniej ważną, jest taniec. Na Kubie króluje salsa. Powinniśmy koniecznie wziąć kilka lekcji tego tańca w trakcie pobytu w Hawanie. Do wyboru jest wiele studiów salsy, a zajęcia prowadzone są nawet w restauracjach i hotelach. Salsa jest wszędzie w tym mieście. Mieszkańcy uwielbiają spontaniczny taniec na ulicach, w klubach i restauracjach. Po prostu dołączmy do nich i nie przejmujmy się, że nie znamy kroków. Salsa jest w sercu!

Przejażdżka starymi samochodami
Podróż na Kubę nie byłaby kompletna bez przejażdżki kultowym kabrioletem z lat 50. XX wieku. Ze względu na zakaz importowania zagranicznych pojazdów, na Kubie wciąż pełno jest klasycznych, starych aut. Co ciekawe, są w doskonałym stanie i wcale nie stoją w muzeach. Jeżdżą po hawańskich ulicach, zachwycając turystów. Możemy wynająć taki samochód albo po prostu wskoczyć do taksówki i wyruszyć na spotkanie z autentyczną Hawaną.

Cygara
Nie zachęcamy do palenia w żaden sposób, ale podróż na Kubę wymaga kontaktu z cygarami. To po prostu jedno z doświadczeń kulturowych. Kraj jest znany ze swoich fantastycznych cygar, a kubańskie fabryki zgłębiły wszystkie tajniki ich produkcji. Do nas należy decyzja, czy spróbujemy zapalić kubańskie cygaro. Koniecznie powinniśmy natomiast wybrać się na wycieczkę po fabryce cygar w Patragrás, aby dowiedzieć się o nich czegoś więcej.

Fabrica de Arte
Dla prawdziwego miłośnika Hawany i sztuki, Fabrica de Arte to miejsce, w którym młodzi artyści mogą prezentować swoje prace, ale nie tylko. Miejsce jest w zasadzie galerią sztuki i dyskoteką znajdującą się w starej fabryce oliwy z oliwek. Są tu bary, dzieła sztuki, muzyka na żywo, filmy na projektorach, sprzedawcy serwujący lokalne przysmaki i klub nocny kipiący salsą. Zarezerwujmy sporo czasu, aby móc zobaczyć to wszystko.


Paladares
Paladares to urocze, małe restauracje rozmieszczone w dużych domach lub rodzinnych pensjonatach. Oferują wspaniałe jedzenie, od lokalnych przysmaków po pyszne śródziemnomorskie tapas i dania włoskie. Istnieje wiele paladares rozrzuconych wokół centrum Starej Hawany, które z otwartymi ramionami przyjmują wszystkich turystów.

Muzeum rewolucji
Rewolucja kubańska otoczona jest przez mieszkańców niemal kultem. Budzi również ciekawość zagranicznych gości. Muzeum Rewolucji to obowiązkowy przystanek dla turystów, którzy chcą zrozumieć, przez co przeszła Kuba i jak wyjątkowy jest to kraj. Trzeba jednak mieć na uwadze, że ekspozycja okraszona jest sporą dawką propagandy.
 

Autor