Jak fotografować gwiaździste niebo?

Daniel Pludowski Fotografia  Porady

Podróżując nocą warto zabrać ze sobą aparat fotograficzny oraz statyw. Z dala od miasta, widok bezchmurnego nieba nad naszymi głowami, często zapiera dech w piersiach. Okazuje się, że odpowiednio wykorzystana matryca aparatu widzi w nocy o wiele więcej niż ludzkie oko a rozgwieżdżone niebo jest bardzo fotogeniczną modelką. Stąd już prosta droga do pasji poszukiwania odpowiednich miejsc i fotografowania piękna otaczającego nas świata. Pytanie tylko: jak zacząć?

Jak fotografować gwiaździste niebo?

 

1. Wybór miejsca i czasu.

Najważniejszy jest wybór miejsca. To od tego gdzie i w jakim otoczeniu zrobimy zdjęcia będzie zależało nasze powodzenie. Po pierwsze, im dalej od miasta tym lepiej, z doświadczenia wiem, że miasto oddalone nawet o 40-50 km doskonale widać na nocnym zdjęciu w postaci pomarańczowej łuny. Dobrze jest również znaleźć dobry motyw uzupełniający zdjęcie np. stare samotne drzewo, szopę, ładny domek, góry w tle. Jak to zrobić? To proste, należy szukać takich miejsc jeszcze za dnia... Często jadąc przez Polskę widzę świetne miejsca z potencjałem do zrobienia fajnego zdjęcia w nocy. Zapamiętuję wtedy lokalizację lub zaznaczam na smartfonie współrzędne GPS. 

 

Poniżej znajduje się zrobiona mapa, gdzie robiłem wszystkie swoje zdjęcia:

 


Pokaż Miejscówki na większej mapie

 

 

W kolejności atrakcyjności (ciemności) nieba:

 

Łysa polana

 

 

Babia Góra

 

 

Granica województw, trasa nr 7

 

 

Kudłacze (tylko 40 km od Krakowa)

 

 

Sopotnia Wielka

 

Jeśli chodzi o czas to wybieramy noce bezksiężycowe, nawet minimalny blask księżyca uniemożliwi nam zrobienie zdjęć, na których będzie widać "drogę mleczną". Wystarczy wpisać w google "wschód i zachód księżyca" i mamy wszystko jak na dłoni. Ja korzystam z aplikacji TPE dla Androida.

 

2. Przygotowania. 

Co zabrać?

- aparat z naładowanymi bateriami i pustymi kartami,

- statyw,

- latarkę czołówkę, aby mieć wolne ręce (czasami doświetlam nią pierwszy plan zdjęcia),

- ciepłe ciuchy (nawet w lecie noce bywają zimne),

- herbatę lub kawę lub coś mocniejszego, jeśli mamy kierowcę.

 

3. Jesteśmy na miejscu. Co dalej?

Ok. Jesteśmy. Druga w nocy. Ciemno jak w... Ciemno. Nic nie widać, w co mam celować? Gdzie to drzewo, które stało przy drodze? Mamy latarkę, ale patrząc przez wizjer aparatu wciąż nic nie widać.

Jak znaleźć dobry kadr? Ustawiamy aparat "na czuja" najwyższą możliwą czułość ISO, czas ok 1-2 sekund i strzelamy. Patrzymy co wyjdzie i na bieżąco korygujemy ustawienie aparatu aż do uzyskania odpowiedniego dla nas kadru.

 

Oto moje strzały:

 

Mamy kadr. Co teraz? Zmieniamy ustawienia aparatu. Na jakie?

Jeśli chcemy uzyskać zdjęcie, na którym gwiazdy są punktami a nie liniami, to warto posłużyć się zasadą 600.

W dużym uproszczeniu pozwala nam ona obliczyć maksymalny czas otwarcia migawki. Jeśli mamy obiektyw tak jak ja np. 10 mm zapięty do lustrzanki, która ma niepełnowymiarową matrycę, to musimy przeliczyć naszą ogniskową. W przypadku Nikona ogniskową obiektywu mnożymy x1,5, wiec realnie dysponuje 15 mm obiektywem.

Dalej:

600/15 = 40 s

 

A więc maksymalnym czasem jaki mogę wykorzystać jest 40 sekund 

 

Ustawiamy ISO 1600-3200, w zależności od możliwości aparatu. Dodatkowo można ustawić również opcję odszumiania przy długich czasach otwarcia migawki. Włączamy samowyzwalacz, aby zminimalizować wszelkie drgania.

 

Ustawiamy ostrość na nieskończoność. Jak? Jeśli nie mamy podziałki na obiektywie to najprostszym sposobem jest włączenie AF i naciśnięcie spustu do połowy. Obiektyw nie mogąc złapać ostrości na żaden punkt ustawi ostrość na nieskończoność. Wyłączamy AF, zdejmujemy dekielek i strzelamy.

 

Następnie zbieramy szczękę z ziemi, bo na wyświetlaczu zobaczymy duuuużo więcej niż gołym okiem.

 

4. Obróbka

 

Przed

 

Po

 

Zdjęcia obrabiam delikatnie w Lightroomie. Kadruję, podkręcam kontrast i opcję highlights, w przypadku łuny delikatnie zdejmuję kolor pomarańczowy i TYLE. Powodzenia! I pochwalcie się swoimi efektami. W razie pytań zapraszam do komentowania.


Podziel się
PODOBNE ARTYKUŁY