Jak fotografować ludzi?

Kamila Śleboda Fotografia  Porady

To nie lada wyzwanie i sztuka, aby umiejętnie przedstawić scenę, której głównym obiektem jest żywa istota, w dodatku mająca jeszcze coś do powiedzenia. Ludzie są esencją i duszą miejsca. Są niekłamanym pięknem, bez których otaczająca nas architektura straciłaby na swym uroku. To ich obecność chwyta za serce, dodaje dramaturgii i wywołuje uśmiech na twarzy. I nawet jeśli „ludzie” to nie Twoja działka, prędzej czy później spotkasz na swojej drodze kogoś, obok którego nie będziesz w stanie przejść obojętnie.

Jak fotografować ludzi?

Balijski farmer (fot. Kamila Śleboda)

 

Jeśli fotografowanie ludzi podczas podróży nie należy do Twoich mocnych stron, te dziesięć rad mogą okazać się pomocne.

 

1. Bądź przyjacielski

Możesz być ekspertem w robieniu zdjęć, ale jeśli chcesz zrobić udane zdjęcie kogoś nieznajomego bardzo ważne jest uzyskanie pozytywnego pierwszego wrażenia. Bądź ciepły, otwarty, przyjacielski. Używaj łagodnej mowy ciała i poświęć czas na pogawędkę, zadawaj pytania. Twoje szczere zainteresowanie osobą, którą chcesz sfotografować jest bardzo ważne.

 

2. Podejdź bliżej

Nie strasz wszystkich dookoła wyciągając sprzęt bardziej przypominający armatę niż obiektyw aparatu. Nie dość, że najczęściej już w przedbiegach spisujesz się na straty, to na pewno zdecydowanie trudniej będzie Ci pozostać niewidocznym (chyba, że schowasz się za najbliższym drzewem w parku).

Zmniejszenie dystansu jest szczególnie ważne przy robieniu fotografii ulicznej. Jeśli nie posiadasz dobrego obiektywu (i nie mam na myśli tutaj 300 mm), który bez utraty na jakości przybliżyłby do Ciebie obiekt, podejście bliżej może być nieuniknione. Ruch na drodze często uniemożliwia uzyskanie odpowiedniego kadru, dlatego bardzo często zmniejszenie odległości pomiędzy Tobą a fotografowanym obiektem jest jedyną szansą na uzyskanie wymarzonego efektu.

 

3. Pytać czy nie pytać ?

Reguły nie ma. Przy większości zdjęć dokumentalnych fotografowie nie pytają o pozwolenie, aby sytuacja, której są świadkami zachowała swój rzeczywisty wymiar, a fotografowany obiekt pozostał naturalny. Do wykonania idealnego ujęcia potrzebna jest jednak praktyka i umiejętność podejmowania szybkich, technicznych decyzji.

 

Pozwolenie do wykonania fotografii zdecydowanie umożliwia lepsze przygotowanie. Masz wystarczająco dużo czasu, aby przygotować najlepszy obiektyw, podejść wystarczająco blisko, aby żaden obiekt nie stanął Ci na przeszkodzie i nawiązać konwersację z fotografowaną osobą.

Pozwolenie jest szczególne ważne, jeśli chcemy sfotografować dzieci. Warto zaryzykować i zapytać rodziców, aby uniknąć wszelkich późniejszych kłopotów.

 

U stóp Swayambhunath (fot. Kamila Śleboda)

 

Uśmiech na twarzy i bezbronne wskazanie na aparat zdecydowanie zwiększają szansę na uzyskanie pozwolenia i pozytywny rezultat.

Warto jednak pamiętać, że pytanie o zgodę nie zawsze spotka się z pozytywną odpowiedzią, ponieważ wiele ludzi po prostu nie życzy sobie bycia fotografowanym. Należy wtedy uszanować jego decyzję i nie próbować mimo wszystko wykonać zdjęcia, nawet z większej odległości.

 

4. Wywiad środowiskowy

Przygotuj się zanim zaczniesz biegać z aparatem po ulicy i straszyć mieszkańców. W niektórych kulturach fotografowanie bywa nieakceptowane i jest bardzo nielubiane przez mieszkańców.

 

5. One dollar photo

W popularnych miejscach często możesz się spotkać z sytuacją, kiedy ktoś poprosi Cię o pieniądze w zamian za wykonanie zdjęcia. Wydaje się to być całkiem rozsądnym (aczkolwiek niekomfortowym) rozwiązaniem, jeśli zastanowimy się nad użytkownością późniejszej fotografii. Jest to dosyć wygodne rozwiązanie, które zagwarantuje Ci najszersze i najpiękniejsze uśmiechy, jednak i z czasem bardzo męczące. Zdecydowanie warto uzgodnić cenę, jeszcze przed wykonaniem portretu, aby uniknąć nieprzyjemnych rozmów po fakcie. Dobrym rozwiązaniem, zamiast pieniędzy, mogą być drobne upominki, które przywieziesz ze sobą z domu.

 

6. Nie strasz dzieci

Jeśli bywasz w miejscach niezbyt popularnych wśród białych turystów, nie dziw się, że dzieci z krzykiem uciekają na widok białego kosmity z czarnym pudłem między oczami. Nawiąż z nimi kontakt. Powygłupiaj się, porozmawiaj z rodzicami. Daj im czas, aby mogli się przyzwyczaić do Twojej obecności (co u dzieci zwykle nie trwa długo, ponieważ bardzo szybko znajdą sobie coś ciekawszego do roboty). Możesz nawet sfotografować siebie, a jeszcze jak zrobisz kilka dziwnych min, to już na pewno rozładujesz atmosferę i wywołasz salwy śmiechu.

 

Chłopcy w Roxas (fot. Joanna Składanek)

 

7. Zwolnij !

Naprawdę zamierzasz obskoczyć dzisiaj całe miasto i sfotografować każdą żywą istotę, jaką napotkasz na swej drodze ? Zadowolony, z tysiącem fotek, wrócisz do domu, aby po odpaleniu laptopa zobaczyć, że więcej niż połowa zdjęć nie nadaje się nawet do rodzinnego albumu.

Pośpiech nie należy do sprzymierzeńców fotografów i tylko cierpliwi zostaną nagrodzeni.

 

 

8. Podziel się efektem

Pokaż wykonane zdjęcie. Ludzie (przede wszystkim w krajach rozwijających się, gdzie posiadanie aparatu fotograficznego nie należy do codzienności) zazwyczaj uwielbiają oglądać siebie w wyświetlaczu aparatu i przynosi im to ogromną, szczerą radość.

Poza tym, chyba każdy z nas, przejmuje się tym jak wychodzi na zdjęciu. Fakt, obiekt może nie być zadowolony lub nawet nie zgodzić się na zachowanie portretu, ale o wiele łatwiej jest wtedy zrobić kolejne zdjęcie. Możesz w ten sposób zachęcić do kontynuowania sesji, a i osoba fotografowana na pewno postara się jeszcze bardziej. Jest to idealny sposób na nawiązanie znajomości i zabawę, która nie tylko przełamuje lody, ale również daje dużo radości, bezcennego uśmiechu zarówno fotografowi jak i „modelowi”.

 

9. Coś za coś

Podziel się zdjęciem. Jeśli masz taką możliwość wydrukuj zdjęcie (wiele fotografów obecnie podróżuje z miniaturowymi drukarkami) i podaruj je swojemu modelowi lub po prostu prześlij mailem. Pamiętaj jednak, aby wywiązać się ze złożonej obietnicy. Jeśli wiesz, że nie jest to Twoja ostatnia podróż do danego miejsca możesz  spokojnie przygotować fotografie w domu i podarować je przy następnej okazji. W ten sposób wywiązuje się niesamowita więź i zaufanie, dzięki czemu następnym razem chętnych do pozowania jest jeszcze więcej.

 

Radość z własnych zdjęć. Akra, Ghana (fot. J. Składanek)

 

10. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany

Wyobraź sobie, że siedzisz na ławce w parku w swoim własnym mieście. Ciężki dzień lub nie, nieważne, masz chwilę dla siebie. Kątem oka widzisz zbliżającą się dziwnym krokiem postać. Podnosisz wzrok znad książki. Nawiązujesz kontakt z obcym, który niczym przyczajony tygrys przyłapany na gorącym uczynku, szybko wyzwala spust migawki i zanim się orientujesz rozpływa się w powietrzu.

Czy nie marzy Ci się w tym momencie nic innego, jak dorwanie nieznajomego i wykasowanie całej karty pamięci ?

 

 

Traktuj ludzi z godnością i szacunkiem, której sam wymagałbyś od innych. Spraw, aby poczuli się na równi z Tobą, a nie jak gatunek na wyginięciu, który za wszelką cenę musisz sfotografować, aby podzielić się nim z resztą ciekawskiego (w ich oczach również bardzo bogatego) świata.

Zostań ich przyjacielem, gościem na ich ziemi, a nie agresywnym najeźdźcą, który zamiast śmiertelnej broni, trzyma w dłoni coś równie strasznego. Trzyma aparat, który w oczach wielu jest w stanie pozbawić ich czegoś bardzo osobistego, czego już nigdy nie będą w stanie odzyskać.


Podziel się
PODOBNE ARTYKUŁY