NYC Chronicles

Luc Kordas Fotografia  Fotoreportaż

Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i powszechnie uważany jest za kulturalną stolicę świata. Położony na wybrzeżu Atlantyku, w północno–wschodniej części Stanów Zjednoczonych, Nowy Jork składa się z pięciu okręgów, określanych mianem boroughs: Bronksu, Brooklynu, Manhattanu, Queens, Staten Island.

Zgodnie z danymi spisu powszechnego z 2010 roku, za sprawą populacji której liczebność wynosi 8 175 133 osób, zamieszkującej 790 km², Nowy Jork jest najgęściej zaludnionym miastem na terenie Stanów Zjednoczonych. Nowy Jork stanowi również najbardziej zróżnicowane językowo miasto na świecie, jako że na jego obszarze mówi się w ponad 800 językach. Zaludnienie obszaru metropolitalnego Nowy Jork wynosi ok. 18,9 milionów mieszkańców, rozlokowanych na 17 400 km². W przeciwieństwie do większości innych systemów metra na świecie, New York City Subway kursuje całą dobę, we wszystkie dni tygodnia. Nowy Jork jest najczęściej wyszukiwanym miejscem na świecie za pośrednictwem Google; statystyki z września 2011 roku mówiły, że łączna liczba wyszukań dla hasła "Nowy Jork" wyniosła 4,6 miliardów.*

 

Coroczna Easter Parade  na 5th Avenue. Jej uczestnicy przebierają się w świąteczne stroje z różnych epok. Manhattan.

 

 

Uczestnicy Easter Parade.

 

 

Uliczne sytuacje. Manhattan.

 

 

Widok na Manhattan z Brooklyn Bridge przed zachodem słońca.

 

 

 

Zmęczony pracownik Museum Of Modern Art "prostuje krzyż" na 20 minut przed zamknięciem muzeum. MOMA jest odwiedzana przez 2.5 miliona ludzi rocznie - weekendy są dla pracowników muzeum szczególnie trudne. Nowojorska MoMA to bez wątpienia najbardziej zatłoczone muzeum w jakim kiedykolwiek byłem (czułem się tam w zasadzie trochę jak na 5th Avenue).

 

 

Grocery store. UpperWest Side.

 

 

 

Harlem.

 

 

Trening drużyny baseballowej w Central Park.

 

 

Sytuacje uliczne. Harlem.

 

 

Sytuacje uliczne. Queens.

 

 

Coney Island to miejsce, które każdego lata staje się ulubioną destynacją wielu nowojorczyków. W połowie kwietnia jednak jest jeszcze za zimno na plaże, ale na rollercoaster chętni są zawsze.

 

 

Nowojorski system metra często zmienia się z underground do overground - wiele tras prowadzi estakadami powyżej ulicami miasta, co jest doskonałą platformą do robienia zdjęć. Operacja wymaga jednak posiadania miejsca przy oknie.

 

 

 

Młoda dziewczyna zauważyła mnie i myśli sobie "…". Williamsburg to dzielnica zamieszkana głównie przez chasydzkich żydów.

 

 

Widok na Williamsburg Bridge ze stacji metra Marcy Avenue.

 

 

Sytuacje uliczne. Williamsburg.

 

 

Williamsburg Bridge służy samochodom, metru, ale także i pieszym. Jest on miejscem spacerów okolicznych mieszkańców oraz ulubioną trasą cyklistów i biegaczy.

 

 

Młoda kobieta wyszła na moment z restauracji by porozmawiać na osobności. Lower Manhattan.

 

 

International Pillow Fight Day to coroczna bitwa na poduszki, która odbywa się jednocześnie w wielu miastach na całym świecie. W tegorocznej edycji istniało wyraźne polecenie nieprzynoszenia ze sobą poduszek z pierzem, by nie utrudniać pracy przy późniejszym sprzątaniu. Na szczęście jednak nie wszyscy się zastosowali i można było od czasu do czasu pooglądać najpierw eksplozje pierza a potem jego swobodne opadanie oświetlone przez południowe palące tego dnia słońce.

 
 

Greenpoint to dzielnica klasy pracującej zamieszkana głównie przez Polaków. Mężczyzna nie był mi w stanie odpowiedzieć dla kogo robią takie rzeżby.

 

 

W Queensboro w północnym Brooklynie boiska baseball'owe usytuowane są tuż pod Ed Koch Queensboro Bridge, który tworzy malownicze tło do sportowych poczynań. 

 

 

Budki z szybkim jedzeniem otwarte są do późnych godzin. East Harlem.

 

 

Uczeń The New School For Jazz And Contemporary Music ćwiczy przed występem.

 

 

Bronx - dzielnica klasy pracującej.

 

 

Sytuacje uliczne - 5th Avenue.

 

 

Uczestniczka Easter Parade biorąca udział w konkursie na najpiękniejszy kapelusz.

 

 

To tylko część kolekcji NYC Chronicle. Więcej można zobaczyć na http://www.facebook.com/blondule

 

* źródło: wikipedia.pl 


Podziel się
PODOBNE ARTYKUŁY

NYC Chronicles II

NYC Chronicles II

Ludzie, którzy nigdy nie byli w Nowym Jorku przylatując tu po raz pierwszy mają w głowie widziany setki razy w filmach wysokogórski miejski pejzaż Manhattanu. Nowy Jork ma do zaoferowania dużo więcej niż 5th Avenue i M...

LucKordas LucKordas
2 grudnia 2013