Havana - stolica Kuby

Po dziesięcioleciach zupełnego odcięcia od reszty świata, Hawana posiada pewną aurę tajemniczości. Dla turystów, którzy zaczynają coraz tłumniej przepływać jej ulicami jest fantastycznym miejscem do odkrywania i zwiedzania. Warto to zrobić, zanim charakterystyczne ślady minionych epok zaczną powoli znikać ze stolicy Kuby.

Centro Habana – zanurzmy się w prawdziwej Hawanie
Możemy godzinami wędrować bez celu po krętych uliczkach Hawany, ale najbardziej fascynującą okolicą jest Centro Habana. Chociaż Havana Vieja ma zabytki wpisane na listę kultury i dziedzictwa UNESCO, których nie można ominąć, jednak Centro Habana jest najbardziej kolorową dzielnicą, w której możemy zderzyć się z lokalną kulturą. Usłyszymy dźwięki salsy płynącej przez okna, skosztujemy ulicznego jedzenia, którego smak i zapach jest niesamowity. Hawana jest bardzo bezpiecznym miastem dla obcokrajowców, więc możemy spokojnie błąkać się po jej uliczkach.

Zadbajmy o podniebienie
Jednym z typowych doświadczeń podczas wizyty w Hawanie jest jedzenie w paladarze. To rodzaj restauracji, która zapewni nam wyjątkowe doznania kulinarne. Paladar po hiszpańsku oznacza podniebienie. Restauracje tego typu znajdziemy w całym mieście, rozproszone wśród zwykłych restauracji. Ponieważ generalnie są one dość małe, najlepsze z nich często wymagają długiego oczekiwania lub wcześniejszej rezerwacji, ale gdy już znajdziemy się w środku, zrozumiemy, że są tego warte. Właściciele mogą przywitać nas mojito, aby skrócić czas oczekiwania na potrawy, a na końcu podarować cygaro i szklaneczkę rumu.

Przejażdżka starym samochodem
Jednym z efektów długoletnich rządów komunistów była niemożność importowania nowych samochodów, więc w Hawanie zobaczymy samochody z lat pięćdziesiątych zachowana w doskonałym stanie. Jeszcze do niedawna dominowały one na kubańskich ulicach. W dzisiejszych czasach pojawiają się już nowsze modele aut, ale nadal możemy zbliżyć się do historii i wybrać się na przejażdżkę jednym ze starszych samochodów.

Wizyta na Colon Cemetery
Cementario de Cristóbal Colón, którego nazwa pochodzi od imienia Krzysztofa Kolumba, to znacznie więcej, niż przeciętny cmentarz. Położony w dzielnicy Vedado, mieści ponad 800 000 grobów, z których wiele jest pięknie rzeźbionych. To tu spoczywają całe pokolenia zamożnych rodzin. Cmentarz zorganizowany jest podobnie, jak miasto, z różnymi obszarami przeznaczonymi dla różnych grup społeczeństwa. Swoje miejsce na Cmentarzu Krzysztofa Kolumba mają biskupi, ale i gracze w baseball.

Nie ma Hawany bez salsy
Kolejnym elementem kubańskiej kultury, która pozwoliła poznać się daleko poza granicami kraju, jest salsa, więc z pewnością nie możemy przegapić spotkania z tym żywiołowym tańcem. Muzykę na żywo znajdziemy praktycznie w całym mieście. Możemy też skorzystać z jeden ze szkół salsy, aby podszkolić nieco swoje umiejętności.

Zwiedzanie głównych zabytków
Jest kilka obiektów, których po prostu nie można przegapić podczas pobytu w Hawanie. Jednym z nich jest Plaza de la Revolución, gdzie zobaczymy pomnik Jose Marti i gigantyczną twarz Che Guevary na ścianie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Widywaliśmy ją już wcześniej na koszulkach, ale gdy zderzymy się z Che w tak ogromnych rozmiarach, na pewno zrobi to na nas wrażenie. Nie można również pominąć budynku Capital, który ma dokładnie taką samą konstrukcję jak budynek Kapitolu w Stanach Zjednoczonych. Aby poznać historię Hawany i Kuby udajmy się do Muzeum Rewolucji. Sam budynek jest fascynujący, a ekspozycje Muzeum niezwykle ciekawe.

Autor