Ile kosztuje wyjazd na Kubę?
Kuba jest marzeniem wielu turystów. Ten niezwykły kraj oferuje mnóstwo atrakcji, przyciąga swoim niepowtarzalnym klimatem i ciekawi wyjątkową historia i kulturą. Wiele osób zastanawia się zapewne, czy może sobie pozwolić na wakacje spędzone na Kubie. Koszty takiego wyjazdu zależą od wielu czynników. Podstawowym jest rodzaj wyjazdu. Wycieczka zorganizowana na własną rękę czy wakacje all inclusive z biurem podróży? Która opcja jest korzystniejsza pod względem cenowym?
Kuba jest droga
Osoby dużo podróżujące i ceniące egzotykę mogą cieszyć się niskimi cenami w krajach azjatyckich. Niestety, Kuba to nie Azja. Ceny tutaj są bardzo wysokie. Na pewno jest 2-3 razy drożej, niż w Polsce. Powodów jest kilka. Po pierwsze Kuba stanowi część Karaibów, które do tanich destynacji nie należą. Po drugie zaś turystyka to najważniejsze źródło dochodów tego kraju. Należy spodziewać się, że wysokie ceny na Kubie w najbliższym czasie mogą jeszcze bardziej wzrosnąć. Kuba przygotowuje się na głębokie przemiany, związane między innymi z częściowym zniesieniem embarga. Kapitał amerykański ponownie zasilił budżet Kuby i kraj ten stopniowo zmienia swoje oblicze. Jeżeli zależy nam, na zobaczeniu „starej”, fascynującej Kuby, powinniśmy to zrobić jak najszybciej. Za kilka lat może nie pozostać po niej ani śladu.
Lot na Kubę
Koszt biletu lotniczego będzie z pewnością stanowił ogromną część naszych wydatków związanych z podróżą. Przeciętne połączenie to na pewno koszt ponad 2500 złotych w obydwie strony za osobę. Oczywiście, na cenę biletu wpływa znacznie ilość przesiadek. Jeżeli nie przeszkadzają nam niedogodności związane z przesiadkami, możemy trochę zaoszczędzić. Jednak czas podróży będzie znacznie wydłużony. Bardzo dobrym pomysłem jest próba zarezerwowania biletów ze znacznym wyprzedzeniem. Możemy wówczas znaleźć naprawdę okazyjne ceny lotów.
Hotel, a może kwatera prywatna?
Wakacje all inclusive oznaczają pobyt w jednym ze sprawdzonych hoteli. Będzie bezpieczniej i pewniej, ale atmosfera panująca w obiektach, będzie podobna, jak w innych częściach świata. Rezerwując hotel na własną rękę, należy liczyć się z koniecznością skorzystania z kubańskiego systemu rezerwacyjnego. Na stronach popularnych serwisów rezerwacyjnych niestety nie znajdziemy ofert kubańskich hoteli. Hotelowe ceny mogą nas bardzo negatywnie zaskoczyć, a wybór jest mocno ograniczony. Wiąże się to z faktem, że na Kubę przybywa coraz więcej Amerykanów, którzy zajmują miejsca w najlepszych hotelach. Nie sugerujmy się zbytnio liczbą gwiazdek przyznanych obiektowi. Na Kubie za ocenę hoteli odpowiada państwo.
Coraz więcej turystów decyduje się na nocleg w prywatnych kwaterach tzw. casas particulares. Są one prowadzone przez Kubańczyków w ich własnych domach. Zgodę na prowadzenie casa przyznaje państwo, a do kasy państwowej trafia znaczna część zarobionych w ten sposób pieniędzy. Znalezienie tej formy noclegu jest bardzo łatwe. Nie musimy przejmować się wcześniejszymi rezerwacjami. W nawet najmniejszych miejscowościach istnieją casa, które są dobrze oznaczone. Gdy docieramy na miejsce np. autokarem, od razu dostrzeżemy właścicieli prywatnych casa, którzy dosłownie „zgarniają” turystów z przystanku.
Ceny Casas particulares oscylują w granicach od 15 do 30 pesos, a standard takich obiektów może być bardzo różny. Największą zaletą takiego nocowania na Kubie jest możliwość przebywania między Kubańczykami. Możemy zjeść śniadanie z właścicielami casa, porozmawiać, czy wyjść do pobliskiej knajpki na drinka. Poznajemy z bliska prawdziwe życie Kubańczyków i cały czas mamy kontakt z cudowną kubańską kulturą.