Informacje zdrowotne dotyczące podróży na Kubę

Chociaż infrastruktura Kuby zdecydowanie poprawia się, by kraj mógł bez większych kompleksów przyjmować zagranicznych turystów, urzędnicy służby zdrowia ostrzegają podróżnych, że na Kubie istnieje wiele ryzykownych obszarów dotyczących zdrowia i opieki zdrowotnej. Przyjrzyjmy się kilku z nich.

Możliwości opieki zdrowotnej na Kubie
Kuba znana jest z dobrej i łatwo dostępnej opieki medycznej, zwłaszcza w porównaniu z innymi krajami rozwijającymi się. Jednak nadal istnieje wiele placówek opieki zdrowotnej, które borykają się z brakami w zaopatrzeniu medycznym i brakami miejsc dla chorych. Dotyczy to szczególnie prowincji. Dlatego tak ważne jest upewnienie się, że jesteśmy przygotowani na wypadek nagłych kłopotów zdrowotnych czy wypadków mogących wystąpić w trakcie podróży. Często zdarza się, że szpitale kubańskie - nawet na obszarach miejskich - wymagają płatności gotówką w kubańskich pesos zamiennych (CUC) i nie akceptują wszystkich kart kredytowych.

Szczepienie profilaktyczne
Obecnie nie ma wymaganych szczepień, dla turystów pragnących odwiedzić Kubę, ale należy pamiętać, że tyfus i zapalenie wątroby typu A stanowią ryzyko dla większości podróżnych. Wszystko przez skażoną wodę i żywność. Oprócz przyjęcia obu tych szczepionek, zaleca się, aby podróżni wdrożyli dobre praktyki w zakresie bezpiecznego jedzenia i picia. Na Kubie warto pić jedynie wodę butelkowaną. Należy ją stosować również w trakcie mycia zębów, nawet w luksusowych hotelach i restauracjach. Wścieklizna, nawet na obszarach miejskich takich, jak Hawana i wirusowe zapalenie wątroby typu B są również problemem dla niektórych turystów odwiedzających Kubę. Szczepienia przeciwko wściekliźnie zalecane są w przypadku długich pobytów (zwłaszcza dla małych dzieci), a także osób podróżujących w poszukiwaniu przygód. Szczepionka przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B zalecana jest osobom planującym na Kubie wykonanie tatuażu czy przebicie uszu. 4 – 6 tygodni przed wyjazdem koniecznie odwiedźmy swojego lekarza rodzinnego lub specjalistę medycyny podróży. Powinniśmy również skontaktować się z firmą ubezpieczającą podróż, ponieważ może być wymagane przeprowadzenie niektórych szczepień w celu spełnienia warunków polisy.

Dostęp do leków
Na Kubę warto zabrać własne medykamenty, ponieważ leki nie są tutaj łatwo dostępne. Rozważmy także spakowanie apteczki pierwszej pomocy z niezbędnymi medycznymi zapasami i lekami dostępnymi bez recepty. Nie zapomnijmy o przechowywaniu leków w oryginalnych opakowaniach z etykietą apteczną (w ilościach współmiernych do osobistego użytku), aby uniknąć pytań lub konfiskaty w urzędzie celnym. Pakując lekarstwa weźmy pod uwagę także opóźnienia w podróży, które mogą się zdarzyć. Zaleca się również przywiezienie kopii recepty oraz listu od lekarza przepisującego lek, wyjaśniającego potrzebę jego przepisania. Unikniemy w ten sposób szczegółowych pytań.

Jedzenie pod lupą
Oprócz wspomnianych już chorób istnieje jeszcze jeden solidny powód, by omijać szerokim łukiem podejrzaną wodę i jedzenie. Choroba biegunkowa jest powszechna wśród turystów podróżujących na Kubę, nawet osób przebywających w luksusowych kurortach. Jest to uciążliwa infekcja żołądka i jelit, która pojawia się w wyniku niehigienicznego obchodzenia się z żywnością, najczęściej powodowana przez bakterie zwane E. coli. Każdy, kto kiedykolwiek cierpiał na tę przypadłość, wie, że nie jest to przyjemne doświadczenie. Niestety może potrwać nawet 7 dni. W jej wyniku wymarzona podróż staje się prawdziwym koszmarem.

Autor