Jak przygotować się do wyjazdu na Kubę?

Kuba jest krajem fascynującym i wyjątkowym, z wystarczającą liczbą atrakcji, by zadowolić wszystkich podróżnych. Miłośnicy historii spacerując po czarujących kolonialnych miastach Kuby poczują się tak, jakby czas zatrzymał się w miejscu. Amatorzy przyrody i poszukiwacze przygód mogą wybrać się na pieszą wycieczkę pośród pokrytych dżunglą gór i bujnych dolin. Ci, którzy lubią odkrywanie kulturalnych skarbów, powinni udać się do Hawany, tętniącej życiem stolicy Kuby. Z kolei piaszczyste plaże Kuby i lazurowe wody to idealne miejsce na spędzenie błogiego urlopu i naładowanie baterii.

Czego można się spodziewać podczas pierwszej podróży na Kubę?
Mimo że Kuba ma wiele do zaoferowania, czasami może sprawiać wrażenie nieco przytłaczającej. Turyści, którzy są tu po raz pierwszy w życiu mogą poczuć się trochę zdezorientowani. Pod wieloma względami podróż na Kubę rzeczywiście przypomina cofanie się w czasie. Na ulicach mijamy klasyczne samochody z lat 50. XX wieku. Przemierzając stare miasta możemy podziwiać zarówno pięknie odrestaurowane, jak i popadające w ruinę budynki pełne kolonialnego uroku. Przed wyjazdem na pewno trzeba zapoznać się choć trochę z burzliwą historią Kuby, która pozwala lepiej zrozumieć ten kraj. Aby zapewnić sobie udany urlop, przed podróżą na Kubę powinniśmy też zwrócić uwagę na kilka podstawowych rzeczy.

Wizy i paszporty
Aby dostać się na Kubę, musimy mieć ważny paszport, ważne ubezpieczenie zdrowotne oraz bilet powrotny. Co prawda okazywanie dowodu ubezpieczenia nie zawsze jest konieczne, ale musimy być przygotowani na taką sytuację. Od wszystkich podróżujących wymagana jest karta turystyczna / wiza. Można je uzyskać od linii lotniczych lub biura podróży, w którym wykupujemy podróż ewentualnie w kubańskim konsulacie/ambasadzie. Zadbajmy o to, aby nie zgubić karty turystycznej czy wizy, ponieważ dokument będzie nam potrzebny w momencie opuszczania Kuby.

Waluta i bankowość
Kuba działa w systemie dual currency. Turyści powinni korzystać z wymienialnego peso (CUC), podczas gdy mieszkańcy płacą w peso cubano (CUP), zwanego również moneda nacional. Pamiętajmy o tym, że waluta Kuby nie jest przedmiotem handlu międzynarodowego. Wymiany możemy dokonać, zatem tylko na terenie Kuby. Większość hoteli umożliwi nam wymianę pieniędzy w recepcji. Karty Visa i MasterCard są akceptowane przez większość hoteli i niektóre restauracje. W małych miastach będzie jednak potrzebna gotówka. Warto, zatem zadbać o jej zapas w portfelu. W większych miastach są dostępne bankomaty, ale bardzo często nie działają, jak należy.

Noclegi na Kubie
Kuba oferuje wiele różnych opcji, jeśli chodzi o zakwaterowanie. Kurorty all inclusive są najpopularniejszym wyborem wśród większości turystów. Są nieco starsze i mniejsze, niż w innych krajach ameryki łacińskiej np. w Meksyku, ale zapewnią nam wysoki poziom odpoczynku. Inne opcje to nowoczesne luksusowe hotele z basenami, hotele kolonialne w centrum miast i wynajem pokoi w prywatnych domach (casas particulares). Kubańskim zwyczajem jest zostawianie napiwku pod koniec pobytu. Kwota zależy od nas, ale pamiętajmy, że napiwek w wymienialnych pesos może być równy miesięcznemu wynagrodzeniu Kubańczyka w walucie narodowej. Doceniane są także takie prezenty jak pasta do zębów, dezodorant, cukierki czy kredki dla dzieci. Wielu z nas mogą, więc przypomnieć się czasy, kiedy na naszych sklepowych półkach panowały pustki, a czekolada czy pomarańcze przysyłane w paczkach zagranicznych traktowane były, jako prawdziwy rarytas.

Autor