Jak zorganizować wyjazd na Kubę?

Wyjeżdżając do egzotycznego kraju, a takim z pewnością dla większości z nas jest Kuba, mamy wiele pytań i wątpliwości związanych z organizacją i planowaniem wyprawy. Postaramy się odpowiedzieć na podstawowe z nich i przybliżyć nieco Kubę.

Język
Większość Kubańczyków nie mówi zbyt dobrze po angielsku, więc dobrze jest mieć przynajmniej podstawową znajomość języka hiszpańskiego. Kubańczycy są przyjaźni i chętni do pomocy, więc jeśli nie mówimy po hiszpańsku, weźmy ze sobą rozmówki i spróbujmy się dogadać w ich języku. Mieszkańcy Kuby z pewnością to docenią i odpłacą się ogromną życzliwością i uprzejmością.

Płatności
Z góry przygotujmy się na problemy i zamieszanie związane z płatnościami na Kubie. Bankomaty są dostępne tylko w kilku miastach, a i tak często bywają nieczynne. Wiele kart płatniczych nie jest akceptowanych, więc przed wyjazdem najlepiej zaopatrzyć się w spory zapas gotówki. Jakie waluty są przyjmowane? Meksykańskie peso, dolar amerykański EURO, brytyjskie funty. Korzystając z dolarów amerykańskich należy pamiętać, że ich wymiana wiąże się z 10 % prowizją. Lista akceptowanych walut i aktualne kursy walut znajdują się na stronie internetowej Banco Central de Cuba.

Inną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest to, że Kuba ma system podwójnej waluty. Większość turystów korzysta z wymienialnych pesos (CUC), ale warto wymienić część gotówki na kubańskie pesos (CUP), którymi posługują się miejscowi. Korzystanie z CUP, czyli moneda nacional pozwala kupić np. uliczne jedzenie. 1 CUC odpowiada około 1 USD, a kosztuje około 24 CUP. Brzmi to myląco, ale kiedy już będziemy na Kubie szybko się przyzwyczaimy do tego systemu. Przed wyjazdem z Kuby upewnijmy się, że wydaliśmy lub wymieniliśmy walutę kubańską, ponieważ nie można tego zrobić poza Kubą.

Noclegi
Gdy chcemy poznać kawałek prawdziwej Kuby, zaleca się nocowanie w tzw. casas particulares, czyli prywatnych kwaterach. Możemy wynająć pokój w kubańskim domu lub nawet całe mieszkanie czy dom. Istnieje wiele zalet takiego rozwiązania. Przede wszystkim to dużo tańsza opcja, niż pobyt w hotelu. W cenie od 20-30 CUC za noc otrzymujemy czysty, prosty pokój dwuosobowy z łazienką, klimatyzacją i często lodówką. Poznajemy mieszkańców, kubańskie życie i mamy dostęp do wspaniałego źródła wiedzy o Kubie. Większość gospodarzy to niesamowicie przyjaźni i pomocni ludzie.

To naprawdę proste rozwiązanie, ponieważ gdy nocujemy w pierwszej casa, gospodarz poleci nas swoim znajomym i rodzinie w innych częściach kraju. Bez problemu zrobią dla nas rezerwację, a nowy gospodarz często odbierze nas z dworca autobusowego. Jedzenie jest znacznie lepsze niż w restauracjach. Wszystkie casas zapewniają śniadanie (3-5 CUC), a większość proponuje obiad (7-8 CUC).

Transport
Większość turystów korzysta z autobusów Viazul, które są wygodne, klimatyzowane i niezawodne. Dobrym pomysłem jest zarezerwowanie autobusu, co najmniej dzień wcześniej. Rozkłady jazdy i ceny w przypadku bardziej popularnych tras możemy sprawdzić w Internecie. Transport lokalny nie stoi niestety na najwyższym poziomie. Dla turystów nie jest to najlepsza opcja, chyba, że mamy naprawdę sporo czasu. Świetnym sposobem na zwiedzanie wyspy jest wynajem samochodu, ponieważ ruch uliczny jest minimalny, a drogi są w bardzo przyzwoitym stanie.

Czy Kuba jest bezpieczna?
Kuba, wbrew pozorom, jest bardzo bezpiecznym krajem. Wskaźnik przestępczości jest niski, co nie oznacza, że możemy być zupełnie nieostrożni. Jeśli ktoś zostawia portfel na stole i udaje się na parkiet, musi liczyć się z jego utratą. Jednak takie przestępstwa, jak drobne kradzieże czy użycie przemocy fizycznej zdarza się na Kubie bardzo rzadko.

Autor