Klimat i położenie geograficzne Kuby

Kuba kojarzy się większości z nas z cygarami, rumem, żywiołową muzyką i dyktatorem Fidelem Castro. Tak naprawdę mało wiemy o tym fascynującym kraju. Tymczasem, Kuba to niezwykłe miejsce pod względem kulturowym i geograficznym.

Położenie geograficzne Kuby
Kuba ma około 1250 km długości. Jest największą wyspą na Karaibach, zarówno pod względem powierzchni, jak i liczby ludności. Znana również, jako "Perła Antyli", Kuba znajduje się w Zatoce Meksykańskiej. Na zachód od Kuby leży Półwysep Jukatan, na północy Floryda, na wschodzie Wyspy Bahama, a na południu Jamajka. Ta rozległa wyspa o powierzchni 110 922 km² jest skarbnicą różnorodnych krajobrazów. Linia brzegowa o długości 7000 km oferuje niekończące się plaże obsadzone palmami. Ciepłe temperatury utrzymujące się tutaj przez cały rok, pozwalają na błogie plażowanie i uprawianie sportów wodnych. Z kolei malownicze kolonialne miasta Kuby są idealne, by wyruszyć na fascynującą wędrówkę w przeszłość.

Klimat Kuby
Dzięki umiarkowanemu, subtropikalnemu klimatowi i przyjemnym temperaturom, Kuba jest celem turystycznym popularnym przez cały rok. Średnia temperatura powietrza wynosi tu 25 ° C. Oczywiście, pogoda zmienia się w zależności od pory roku. Pora sucha trwa od listopada do kwietnia i przynosi ulgę od wilgotnych, letnich miesięcy (od maja do października), kiedy poziom wilgotności może osiągnąć 90-95%. To także sezon monsunowy. Wybrzeże Kuby leży na ścieżce huraganów, dlatego należy spodziewać się wiatru o prędkości przekraczającej nawet 200 km / h. Na południowym wschodzie wyspy temperatury osiągają od 1 do 2 ° C więcej, niż na zachodzie.

Prądy oceaniczne popychające ciepłą wodę Atlantyku w stronę Morza Karaibskiego są odpowiedzialne za klimat Kuby. Zimne wiatry północno-wschodnie łagodzą klimat i utrzymują przyjemnie ciepłe temperatury. To wyjaśnia, dlaczego nie ma na Kubie ekstremalnych temperatur latem lub zimą. Przez cały rok słońce wschodzi o 6 rano i zachodzi około 18:00, co oznacza, że różnica temperatur między dniem, a nocą jest znaczna. Kuba posiada idealny klimat dla wszystkich, którzy lubią ciepło, ale nie przepadają za upałami.

Flora i fauna na Kubie
Kuba jest naturalnym rajem dla 8000 różnych gatunków roślin i równie różnorodnego świata zwierząt. Wody okalające Kubę zamieszkuje 900 gatunków egzotycznych ryb. Kuba posiada także 350 różnych gatunków ptaków, 185 gatunków motyli i ponad 1000 gatunków owadów! W dzikich lasach namorzynowych na południu powszechne są wszelkiego rodzaju ptaki wodne, podczas gdy północ obfituje w ogromne kolonie flamingów. Najbardziej znanym drzewem na Kubie jest kubańska palma królewska, która jest także narodowym drzewem wyspy.

Lasy mahoniowe i sosnowe stanowią 25% krajobrazu wyspy, ale plantacje tytoniu i trzciny cukrowej pokrywają jeszcze większą część terenu. Góry we wschodniej części Kuby składają się z łupków, kredy i gnejsu, podczas gdy na zachodzie góry obejmują głównie skały kredowe i wapienne. Znaczna część wapienia uległa erozji w ciągu ostatnich kilku stuleci, pozostawiając strome skały stożkowe, które charakteryzują krajobraz Pinar del Río. Co więcej, przez tysiące lat zostało wypłukanych wiele jaskiń. Niektóre z nich są teraz dostępne dla zwiedzających. Czerwona aluwialna i laterytowa gleba dolin rzecznych stanowi idealną podstawę do uprawy najlepszego tytoniu na świecie. Namorzyny rozwijają się na płaskim i często bagnistym południowym wybrzeżu, podczas gdy północne wybrzeże jest nieco bardziej skaliste, a więc posiada malownicze, wysokie klify.

Autor