Kultura i sztuka po rewolucji na Kubie
Rewolucja kubańska rozpoczęła się w 1959 roku, kiedy Fidel Castro objął władzę rewolucyjnego rządu i obalił armię Fulgencio Batisty. Rewolucja mocno wpłynęła na kulturę kubańską i przyczyniła się do jej rozwoju i dynamizmu.
Polityka kulturalna w latach 60’
W latach sześćdziesiątych XX wieku rząd opracował politykę kulturalną ułatwiającą rozwój kreatywności artystycznej i literackiej, wzmacniając relacje między instytucjami, artystami i intelektualistami. Powstały takie instytucje, jak Kubański Instytut Sztuki i Przemysłu Filmowego, utworzony w 1959 roku, Drukarnia Narodowa, Narodowa Rada Kultury czy Casa de las Américas. Celem polityki kulturalnej było rozwinięcie i rozszerzenie stosunków społeczno-kulturalnych między Kubą i krajami Ameryki Łacińskiej oraz Karaibów, a także z resztą świata.
W Santiago de Cuba opracowano wiele inicjatyw takich, jak tworzenie folklorystycznych grup tanecznych czy teatrów lalkowych dla dzieci. Aby uporać się z analfabetyzmem na Kubie rozpoczęto w 1961 roku szeroko zakrojoną kampanię na rzecz umiejętności czytania i pisania. Działania w ramach kampanii trwały przez cały rok. Szkoły podstawowe stały się elementem obowiązku szkolnego. Pojawił się pomysł stworzenia bardzo silnej sieci szkół artystycznych, aby umożliwić ludziom uczęszczanie do szkół wyższych, ale także sprawić, by cieszyli się kulturą.
W rezultacie najbardziej utalentowani uczniowie zostali wybrani do National Art School. Mieli także możliwość odwiedzania różnych wystaw. Był to ekscytujący okres dla wielu młodych ludzi, ponieważ w ramach wymiany mieli okazję poznać osoby z innych miast, co wcześniej było rzadkością. W każdym mieście zaczęła funkcjonować biblioteka, księgarnia, grupa taneczna lub zespół muzyczny. Grupy ludzi zbierały się, by chodzić wspólnie do muzeów i galerii sztuki, lub kupować kolekcje arcydzieł.
Lata 60’ były bardzo ekscytującym okresem dla kulturalnego kubańskiego społeczeństwa, ponieważ książki były sprzedawane po 40 peso, a ludzie mieli dostęp do najlepszych amerykańskich autorów. Dzięki polityce kulturalnej kubańska muzyka i pozostałe dzieła sztuki zaczęły być eksportowane na cały świat.
Wzrost znaczenia kubańskiej kultury i sztuki
W latach 70’ dwa kluczowe osiągnięcia dla kubańskiej kultury i sztuki to utworzenie Narodowej Rady Kultury i Ministerstwa Kultury. W latach 80’ zorganizowano wiele festiwali książek, które okazały się doskonałą promocją dla pisarzy kubańskich. Na festiwale te byli zapraszani krytycy i redaktorzy, a premiery książek i spotkania autorskie organizowano każdego tygodnia na kubańskich ulicach. Cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Na sztukę przydzielono subwencję rządową w wysokości 70 000 peso, co doprowadziło do utworzenia licznych wielokulturowych i społecznych ośrodków. Wszystkie te inicjatywy były bardzo obiecujące.
Lata 80’ okazały się niezwykle owocne, jeżeli chodzi o rozwój kultury i sztuki. Były też dekadą wzmożonej wymiany społecznej.
W latach 90’ Kuba została dotknięta poważnym kryzysem gospodarczym. Relacje między Kubą, a Stanami Zjednoczonymi znacznie się pogorszyły. Od tego czasu były naznaczone ciągłymi napięciami i konfrontacjami. Stany Zjednoczone nałożyły embargo z powodu nacjonalizacji własności amerykańskich podczas rewolucji, a w konsekwencji rząd kubański nie zaakceptował amerykańskich darowizn żywności, leków i gotówki do 1993 roku. W międzyczasie wydawnictwa książkowe zaczęły się rozpadać, ale sztuka wciąż była wysoko ceniona, ponieważ coraz więcej osób miało dostęp do międzynarodowego rynku i interesowało się sztuką. Pod koniec lat 90’ nastąpił także spory napływ turystów na Kubę.To także w tym okresie Fidel Castro zdecydował, że Targi Książki w Hawanie powinny stać się targami krajowymi, co stworzyło jeszcze więcej możliwości promocji dla pisarzy kubańskich.
Ogólnie rzecz biorąc, rewolucja kubańska miała bardzo pozytywny wpływ na kulturę Kuby. W dzisiejszych czasach kultura kubańska jest rozpoznawana na arenie międzynarodowej i cieszy się wysoką reputacją, jako jedna z najbogatszych kultur na świecie.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Kup odpowiednią książkę w salonie Empik