Kultura Kubańska – podstawowe informacje

Kultura kubańska jest różnorodna, złożona i naprawdę fascynująca. Jest wynikiem mieszanki różnych wpływów, od europejskich, przez północnoamerykańskie, po afrykańskie. Pomogły one ukształtować niesamowicie wyjątkową kubańską tożsamość. Kuba jest nie tylko pięknym krajem, ale również domem przyjaznych i gościnnych ludzi. Rewolucja kubańska była jedną z najbardziej fundamentalnych zmian, jakie nastąpiły w historii Kuby. Przewrót polityczny i społeczny, który miał miejsce bez wątpienia wywarł ogromny wpływ na rozwój nowoczesnej kultury kubańskiej.

Społeczeństwo kubańskie i jego zwyczaje
Rewolucja kubańska doprowadziła do potężnej zmiany w społeczeństwie kubańskim. Rewolucja promowała edukację i finansową niezależność kobiet. Bardzo pomogła kobietom w rozwijaniu kariery zawodowej w rolnictwie, przemyśle i usługach. Utworzono centra opieki dziennej, aby umożliwić pracującym kobietom wychowanie dzieci. Kilka przepisów, takich jak prawo macierzyńskie z 1974 r. i "Kodeks rodzinny z 1975 r." zostało przyjętych przez kubański rząd, aby umożliwić kobietom osiągnięcie równości z mężczyznami we wszystkich aspektach życia.

Chociaż, tradycyjnie mężczyźni na Kubie oczekują od kobiet wykonywania wszystkich obowiązków domowych i wychowywania dzieci, mimo równoległej pracy zawodowej, władza ludowa usilnie dążyła do tego, aby kobiety nie były uciskane w domu przez swoich mężów i rodziny. Ponieważ edukacja seksualna i dostępność środków antykoncepcyjnych, a także możliwości aborcji są łatwo dostępne w kraju, kobiety na Kubie cieszą się dużą swobodą wyboru kierunku swojego życia. Wiele gospodarstw domowych prowadzą samotne matki, w których dzieci wychowywane są przez babki.

Kubańczycy są z natury bardzo hojni i gościnni. Preferują długie powitania i pożegnania, w których mężczyźni podają sobie ręce, a kobiety całują się w policzek. Dotyk nie jest tabu i jest uważany za sposób wyrażania ciepła i uczucia. Kubańczycy nie lubią otwartych konfliktów i zawsze starają się ich unikać.

Muzyka i taniec
Muzyka jest jednym z najważniejszych aspektów kultury kraju. Na muzyczną scenę Kuby wpływa zarówno muzyka hiszpańska, jak i afrykańska. Niektóre z popularnych tradycyjnych stylów muzycznych Kuby to mambo, cha-cha-cha, charanga, danzon oraz rumba. Z połączenia tych rytmów wyewoluowała salsa. Celia Cruz, pochodząca z Kuby, jest znaną na całym świecie gwiazdą salsy i Królową Salsy. Cruz rozpoczęła karierę w Hawanie w drugiej połowie lat czterdziestych. Oprócz tradycyjnych form tańca, młodzi Kubańczycy lubią ćwiczyć rock and rolla. Bardzo popularna formą sztuki jest balet. Kubański Balet Narodowy, założony przez Alicię Alonso, zyskał uznanie na całym świecie.

Literatura i sztuka
Kuba zaczęła rozwijać swój własny styl literacki w pierwszej połowie XIX wieku. Niewolnictwo, mieszanie ras, kolonializm itp. były głównym tematem literatury tego kraju. Cirilo Villaverde, który napisał „Cecilię Valdés”, przełomową powieść, jest jednym z najbardziej znanych kubańskich pisarzy tego okresu. Później, po zniesieniu niewolnictwa, w literaturze kraju pojawiły się tematy dotyczące niepodległości i patriotyzmu.

Sztuka na Kubie to różnorodna mieszanka elementów pochodzenia afrykańskiego, południowoamerykańskiego, europejskiego i amerykańskiego. Wśród znanych kubańskich artystów wyróżnia się Federico Beltran, malarz znany z uwodzicielskich portretów kobiet, Amelia Peláez malarka, która stworzyła wiele słynnych murali oraz Wifredo Lam, współczesny malarz prymitywista kubański. Alberto Korda jest z kolei znanym na całym świecie kubańskim fotografem, którego fotografia Che Guevary jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych obrazów świata. Na Kubie niezwykle popularna jest także sztuka uliczna.

Autor