Lokalny folklor Kuby

Położenie geograficzne oraz historia nadały Kubie wyjątkową tożsamość kulturową. Połączenie afrykańskich i iberyjskich kultur wywołało twórczą magię stając się podstawą do stworzenia oryginalnych odmian muzyki i tańca - salsy, mambo, rumby i timby - które zachwycają wszystkich przyjezdnych. Tętniąca życiem scena muzyczna Kuby najlepiej ilustruje jej barwny tygiel kulturowy. Aby zanurzyć się w kulturze kubańskiej, należy wziąć lekcje salsy, zobaczyć muzykę na żywo lub zwiedzić pracownie i galerie lokalnych artystów.

Głębokie muzyczne korzenie
Kultura kubańska znajduje swój wyraz w narodowej miłości do muzyki. Charakterystyczna muzyka tego kraju pochodzi z połączenia afrykańskich rytmów i instrumentów perkusyjnych przywiezionych na Kubę przez niewolników pracujących na plantacjach cukru oraz konstrukcji muzycznych i melodii gitarowych charakterystycznych dla hiszpańskich kolonizatorów. Muzyka Kubańska w świecie została spopularyzowana głównie przez kubański zespół Buena Vista Social Club, ale cała wyspa jest prawdziwym siedliskiem muzycznych i tanecznych talentów.

Znanych muzyków i urzekających tancerzy można znaleźć wszędzie, od klubu Tropicana w Hawanie po ulice Santiago de Cuba. Istnieją tu specjalne miejsca znane, jako Casas de la Trova i Casas de la Musica, które prezentują lokalną scenę muzyczną, więc łatwo można się z nią zetknąć podczas wizyty w miastach Kuby. Miłośnicy salsy mogą liczyć na możliwość obejrzenia występu uznanego zespołu tanecznego Buena Vista, Los Van Van lub Habana D 'Primera. Te zespoły regularnie pojawiają się w Casa de la Musica lub Cafe Taberna, a także w innych lokalnych miejscach.

Tradycyjnej muzyki można doświadczyć na całej wyspie, ale położone na południu miasto Santiago de Cuba jest ulubionym miejscem miłośników muzyki kubańskiej. To tutaj urodziły się pieśni i taniec w stylu afro-kubańskim. To tutaj odbywa się także coroczny karnawał. Turyści powinni pojawić się tutaj w lipcu, kiedy klimatyczne kolonialne ulice i place wypełnione są kolorami, tańcem i muzyką, a parady, imprezy i koncerty na wolnym powietrzu podkręcają atmosferę zabawy.

Duch tańca, który porusza wszystko
Muzyka na Kubie jest nieodwracalnie związana z efektownym tańcem. Muzyka porusza Kubańczyków w sensie duchowym i fizycznym, a taniec jest mocno osadzony w kulturze kubańskiej. Ludzie uwielbiają tańczyć tak bardzo, jak uwielbiają słuchać muzyki i często łączą te dwie aktywności. Nierzadko zdarza się, że para dołącza się do improwizowanego tańca na ulicy.

To nie przypadek, że Kuba jest ojczyzną wielu różnych gatunków muzycznych, do których są przypisane różne style tańca. Od danzona, przez cha cha chę, mambo, rumbę, po guaganco i bolero. Każdy styl tańca powstał, by towarzyszyć innemu gatunkowi muzycznemu.

Do tego obszernego i różnorodnego repertuaru tańców należy dodać folklor Yoruba wyłaniający się z silnych afrykańskich korzeni tego kraju. To doskonały przykład synkretyzmu kultur i religii na Kubie. Tańce afro-kubańskie, takie jak rumba i guaganco, to bardzo popularne formy wyrazu kulturowego. Są to tańce, które ewoluowały w czasie i które wywodzą się z religijnych rytuałów i plemiennych tańców, przywiezionych na Kubę przez afrykańskich niewolników. Dziś są teatralnym pokazem dawnych tradycji i wiary Joruba oraz jej bogów i bogiń. Guaganco to z kolei taniec kobiety i mężczyzny, będący egzemplifikacją zalotów. Aby poznać tańce afro-kubańskie, warto zatrzymać się w sobotę w El Gran Palenque w miasteczku Vedado. Jeden z najlepszych folklorystycznych zespołów, Ballet Folklorico Cutumba, ma swoją siedzibę w mieście Santiago de Cuba i regularnie wykonuje kolorowe tańce afro-kubańskie w Teatrze Narodowym. Niektórzy z jego członków oferują nawet krótkie kursy tańca kubańskiego, podobnie jak tancerze z Conjunto Folklorico de Oriente.

Autor