Jak dożyć stu dwudziestu lat i chcieć żyć dalej?

Redakcja Monoloco Monoloco Cafe  Książka

Jest takie miejsce, gdzie ludzie żyją dłużej niż gdziekolwiek indziej na świecie. Rzadziej zapadają na choroby, wolniej się starzeją, nie odchodzą na emeryturę. Nie chcą – ich życie wypełnione jest pasją. Pozostają aktywni seksualnie do późnego wieku. Są szczęśliwi i wydaje się, że doskonale wiedzą, czego chcą.

To miejsce to Okinawa. To właśnie tam na każde sto tysięcy mieszkańców przypada ponad dwudziestu czterech stulatków. W czym tkwi ich sekret?

 

Ikigai to japońskie pojęcie, które można przetłumaczyć jako: „szczęście płynące z bycia stale zajętym”. Ma pewien związek z logoterapią – rodzajem terapii, która za cel stawia sobie odnalezienie sensu życia przez pacjenta. W myśl tej szkoły psychologicznej człowiek nie nadaje odgórnie sensu własnemu życiu, lecz odkrywa go, dogłębnie poznając samego siebie. Ikigai kryje się w naszym wnętrzu i wymaga pewnej dozy pełnych cierpliwości poszukiwań. To powód, dla którego wstajemy codziennie rano.

 

Podczas swojej podróży na Okinawę w celu odkrycia sekretu Ikigai autorzy książki - Héctor García (Kirai) i Francesc Miralles zdali sobie sprawę z tego, że nigdy nie ukazała się jakakolwiek książka zgłębiająca tę filozofię z punktu widzenia psychologii popularnonaukowej czy rozwoju osobistego. Nie podjęto prób przeniesienia jej na zachodni grunt. Celem tej książki jest ukazanie czytelnikowi sekretów zdrowego i szczęśliwego życia japońskich stulatków oraz ofiarowanie narzędzi, dzięki którym odkryje on swoje Ikigai.

 

Rady zawarte w książce są proste i ciekawe, łatwe do wprowadzenia w życie bez rewolucyjnych zmian. Autorzy piszą o higienie snu (nie oglądać telewizji przed snem, wykąpać się w ciepłej wodzie, zmniejszyć oświetlenie mieszkania), analizują różnice pomiędzy psychoanalizą a logoterapią, piszą o zaletach nieforsownego wysiłku i lekkiej diety. Książkę podsumowują w posłowiu, które zawiera „Dziesięć zasad ikigai”, które można podsumować jako „bądź aktywny, spokojny, skupiony, otaczaj się dobrymi ludźmi, bądź wdzięczny i uśmiechnięty oraz chwytaj dzień”.

 

HECTÓR GARCÍA (KIRAI) – z wykształcenia inżynier, autor książki 'Un geek en Japón' (Geek w Japonii)

 

FRANCESC MIRALLES – hiszpański pisarz, autor książki 'Amor en minúscula' (Miłość pisana małą literą)

 

 

Ikigai. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia

Hector Garcia, Francesc Miralles

Premiera: 1.02.2017

Wydawnictwo MUZA SA

Kup tutaj.

 

 

   

 

 

 

   

  


Podziel się
PODOBNE ARTYKUŁY

Japonia w obiektywie

Japonia w obiektywie

Japonia od zawsze wydawała mi się odległą kraina i w najśmielszych marzeniach nie sądziłam, że uda mi się ją kiedyś odwiedzić. Minęły lata i moja stopa stanęła na japońskiej ziemi, w wyjątkowym czasie jakim jest sak...

justynazdunczyk justynazdunczyk
21 sierpnia 2014
"Made in Japan" Rafał Tomański

"Made in Japan" Rafał Tomański

Dwa pierwsze skojarzenia ze współczesną Japonią? Technologia i popkultura. Ta pierwsza – kosmiczna, wyprzedzająca swoje czasy; ta druga niezwykle jaskrawa, a momentami wręcz kuriozalna. Zaraz po tym przych...

Ania Wyszyńska Ania Wyszyńska
26 września 2013
Książka
Jiro śni o sushi

Jiro śni o sushi

Można by pomyśleć, że film ten jest po prostu o sushi. O tym czym jest sushi, jak powstaje i kto je robi. Dla fanów tej potrawy brzmi zachęcająco, dla osób, które nie przepadają, a nawet nigdy sushi nie próbowały, wrę...

Magda Maciejewska Magda Maciejewska
7 września 2012
Film