Koncert w wulkanie

Redakcja Monoloco Monoloco Cafe  Muzyka

420 kilogramów sprzętu, setki godzin prób i przygotowań, 3600 kilometrów odległości, dziesiątki godzin podróży. Udało się zrealizować pierwszy w historii koncert jazzowy wewnątrz wulkanu. Na miejscu wystąpił zespół Macieja Fortuny z programem inspirowanym polskimi utworami ludowymi.

Koncert w wulkanie
fot. Przemysław Wawrzyniak (c) Fortuna Music
 
Maciej Fortuna: Jednym z najbardziej unikatowych zjawisk jest aura miejsca, w którym wykonuję swoją muzykę. Jest ona dla mnie główną inspiracją. Koncert zagraliśmy na dnie głębokiej na ponad 120 metrów komory magmowej czynnego wulkanu, jedynego takiego miejsca na Ziemi, w którym zastygająca lawa utworzyła jaskinię o bajecznych warunkach akustycznych. Sporą obawą była dla nas wizja działania w temperaturze bliskiej 0 stopni Celsjusza. Przygotowywaliśmy się do tych warunków, ale ostatecznie nie byliśmy w stanie przewidzieć jak zachowają się instrumenty, a tym bardziej głos.
 
 
Drogę do wulkanu Thrihnukagigur można pokonać wyłącznie pieszo, ze względu na okalający go Park Narodowy Bláfjöll. Z pomocą publiczności muzycy przetransportowali prawie pół tony sprzętu, przenosząc go na odległość blisko czterech kilometrów.
 
 

 
Maciej Fortuna: do krateru zjeżdżaliśmy w dwóch grupach, w pierwszej kolejności ekipa techniczna z perkusją, kontrabasem, sprzętem rejestrującym, okablowaniem, statywami, kamerami, następnie publiczność. Pobyt w wulkanie, łącznie z montażem sprzętu nagrywającego, trwał 90 minut – to było nasze maksimum, przed wyjazdem obliczaliśmy szacunkowy czas rozstawiania się i gry, jaki musi nam wystarczyć, by się całkowicie nie wychłodzić.
 
Materiał dokumentujący przebieg podróży i zagrane na Islandii koncerty będzie miał swoją premierę w lutym 2017 w postaci dwupłytowego albumu CD i DVD.
 
Koncert w wulkanie stanowi premierę nowego repertuaru zespołu, który od lutego 2017 rusza w trasę. Wszystkie informacje o nadchodzących koncertach zespołu Maciej Fortuna Słowiański znajdą się na profilu fb Macieja Fortuny oraz w bezpłatnych aplikacjach mobilnych „Maciej Fortuna” dostępnych dla systemów:
iOS: http://apple.co/2cQIqMK
Android: http://bit.ly/2dHAakh
 
 
Maciej Fortuna Słowiański
 
Maciej Fortuna - kompozycje, aranżacje, trąbka
Maria Jurczyszyn - wokal
Roman Chraniuk - kontrabas
Jakub Miarczyński - perkusja
Eryk Kozłowski - realizacja dźwięku
Maciej Szałek - obsługa techniczna
Przemysław Wawrzyniak - wideo
 
Projekt został zrealizowany dzięki dofinansowaniu ze środków budżetowych Miasta Poznania.
 
Fortuna Music 2017
www.fortuna-music.com
www.maciejfortuna.pl
 

Podziel się
PODOBNE ARTYKUŁY

Dekalog Islandii

Dekalog Islandii

Islandia to jedyne państwo na świecie, gdzie mieszkańcy nie mają nazwisk rodowych, a w książce telefonicznej hasła ułożone są według imion. Jest to najbardziej bezpieczny kraj na świecie, jedyny który nie posiada wojska...

Świat według Rostków Świat według Rostków
27 sierpnia 2014
Islandia. Magiczna kraina lodu i ognia

Islandia. Magiczna kraina lodu i ognia

Ta Ziemia pod Tobą żyje. Drży, eksploduje, pęka. Coś się tworzy, rozciąga, przesuwa, przelewa się gorąca magma, buchają gejzery. To wszystko sprawia, że żyjesz tutaj bardzo świadomie i w pełnej got...

Joanna Składanek Joanna Składanek
30 października 2013
Heima

Heima

Sigur Ros to islandzka grupa muzyczna tworząca muzykę post-rockową na wysokim artystycznym poziomie. Jeśli ktoś nie miał jeszcze kontaktu z twórczością grupy, czas nadrobić braki, a doskonałym początkiem owej znajomości będzie fil...

Magda Maciejewska Magda Maciejewska
8 marca 2012
Film