Laya Project - muzyczna wędrówka ścieżką tsunami

Łukasz Zielonka Monoloco Cafe  Muzyka

Laya Project jest muzyczną podróżą, wizualnym dokumentem oddającym hołd ludności, która ocalała po przejściu tsunami niemal dziesięć lat temu w regionie Oceanu Indyjskiego.

laya projectEkipa inżynierów muzycznych i filmowców odbyła dwuletnią podróż po sześciu krajach dotkniętych tą tragedią, nagrywając i dokumentając nieznanych muzyków w prowizorycznych studiach. Wiele materiałów zebranych w sześciu odwiedzonych państwach (Indie, Tajlandia, Indonezja, Sri Lanka, Malediwy oraz Myanmar) należy do niezmiernie rzadkich a część nigdy wcześniej nie była uwieńczona na filmie.

 

Podróż rozpoczynamy od Myanmaru gdzie hipnotyzujący wokal wprowadza nas w nieco nostalgiczną atmosferę. Tworzy łagodną aurę tęsknoty i zadumy. Następnie niezwykle płynnie do naszych uszu dociera indyjska tabla, tavil ( tamilski bęben) oraz smacznie piekąca veena (pochodna sitara). Mimo zmiany tonów w poszczególnych utworach, napięta atmosfera wkrada się jeszcze głębiej penetrując naszą ciekawość w oczekiwaniu na kolejny przystanek. Najmocniejsze nuty docierają do nas kilka minut później. Najpierw kompozycja „Ya Allah” będąca ‘pieśnią do Boga’, wprowadza nas w lekki trans – wszystko to dzięki powtarzanym jak mantra słowom – ‘Allah the first, Allah the eternal’, a następnie „Tapatam”, który należy do najbardziej widowiskowych i zapadających w pamięć – prawdziwa uczta dla miłośników bębnów. Tą cudowną podróż kończy „A New Day”, piękna aranżacja przepełniona rytmiczną agresją tabli i ciepłą nutą smyczków i fletów.

 

Cała przedsięwzięcie oparte jest na regionalnej muzyce poszczególnych zakątków, jednakże producenci dodali nieco smaczku w postaciu delikatnej elektroniki i ambientu, które to subtelnie wygładzają muzyczne granice zachowując jednocześnie swój folkowy charakter.

 

Producentem Laya Project jest coraz bardziej znany na rynku world music, indyjski wydawca EarthSync odpowiedzialna zarówno za dźwięk jak i wizualizację.

 


Podziel się
PODOBNE ARTYKUŁY

Anoushka Shankar – Traveller

Anoushka Shankar – Traveller

Nie trzeba nikogo przekonywać, że Anoushka Shankar, córka słynnego Ravi Shankara jest wirtuozką sitara. W swojej grze jednak idzie nieco dalej, nie ograniczając się tylko do tradycyjnej muzyki Indii....

Łukasz Zielonka Łukasz Zielonka
15 kwietnia 2012
Muzyka