Najlepsze muzea na Kubie

Odwiedzanie muzeów to najlepsza droga poznania kultury i historii danego regionu, miasta czy państwa. Muzea na Kubie z pewnością dają taką szansę. Jest ich wiele. Różnią się charakterem, rodzajem ekspozycji, wielkością zbiorów. Każdy turysta znajdzie wśród nich obiekty szczególnie interesujące. Przedstawiamy kilka kubańskich muzeów z listy atrakcji godnych zwiedzenia. Niektóre znajdziemy we wszystkich dostępnych przewodnikach. Inne są ukrytymi skarbami Kuby. Jednak wszystkie są warte naszej uwagi.

Muzeum rewolucji
Wiele kultur ukształtowanych zostało w wyniku wojen, walk i rewolucji. Kultura kubańska do takich należy. Rewolucja kubańska była jednym z najbardziej znaczących punktów zwrotnych w dziejach Kuby. Kiedy urzędujący prezydent został siłą usunięty ze swojego stanowiska, Pałac Prezydencki stał się swego rodzaju symbolem przejęcia władzy. Dlatego w tym budynku w stylu art deco, który mieści się w samym sercu Hawany otwarte zostało Muzeum Rewolucji. W dużej mierze poświęcone jest szczegółom samej rewolucji. Muzeum opowiada fascynującą historię burzliwego okresu przemian i przyciąga tłumy turystów.

Finca Vigía
Jedno z najciekawszych muzeów na Kubie ma mocno literacką przeszłość. Finca Vigía była kubańskim domem Ernesta Hemingwaya. Wiele książek tego pisarza powstało, gdy mieszkał w Finca Vigía, a sama Kuba miała duży wpływ na jego twórczość. Przed wynajęciem i ostatecznym zakupem Finca Vigía w 1940 roku, po ślubie z trzecią żoną, pisarką Marthą Gellhorn, Hemingway był także przez długi czas gościem w hotelu Ambos Mundos w centrum Hawany. Małżeństwo pisarza trwało pięć lat, ale Hemingway był właścicielem domu do czasu opuszczenia Kuby w 1960 roku. Zmarł w następnym roku, a dom i ziemia stały się własnością kubańskiego rządu. Farma popadła w ruinę, stając się cieniem dawnej świetności. Nieruchomość znajdująca się na obrzeżach Hawany została gruntownie odrestaurowana i otwarta w obecnym kształcie w 2007 roku. To piękne doświadczenie, móc zwiedzać dom i jego otoczenie, mając świadomość, że wszystko wygląda dokładnie tak, jak za czasów Hemingwaya.

Mauzoleum Che Guevary
Pierwotnie planowana, jako pomnik Che Guevary, surowa budowla w Santa Clara stała się jego ostatecznym miejscem spoczynku po tym, jak jego szczątki zostały odzyskane z nieoznaczonego grobu. Obecnie mauzoleum jest świadectwem wpływu, jaki Che Guevara miał na historię Kuby i społeczeństwo kubańskie. To bez wątpienia jedno z najważniejszych muzeów na Kubie. Oprócz imponującej rzeźby samego Che i jego mauzoleum znajduje się tu również bogata ekspozycja poświęcona rewolucjoniście. Niezależnie od tego, czy zgadzamy się z jego metodami działania i motywacją wizyta tutaj jest głębokim, wzbogacającym przeżyciem.

Presidio Modelo, czyli modelowe więzienie
Musimy udać się na wycieczkę na Isla de Juventud, aby odwiedzić kolejne wyjątkowe muzeum. To dosyć dziwne doświadczenie, ale wizyta na wyspie jest z pewnością warta czasu. Izolacja Isla de Juventud sprawiła, że było to idealne miejsce do przetrzymywania więźniów. Powstało tutaj tzw. więzienie modelowe (Presidio Modelo), które miało być wzorem dla innych tego typu placówek. W latach 1953-1955 był tu więziony sam Fidel Castro.

Muzem Fryzjerstwa
Kolejne, niezwykłe muzeum poświęcone fryzjerstwu. Callejón de los Peluqueros na Starym Mieście w Hawanie znane jest, jako zaułek fryzjerski. Można tu znaleźć sporo lokali, w których obetniemy i ułożymy włosy. Nic, więc dziwnego, że salon fryzjerski, który jest jednocześnie muzeum powstał właśnie w tym miejscu. Sztuka fryzjerska otwiera przed nami swoje tajemnice.

Autor