Największe atrakcje Kuby

Kuba, największa wyspa na Karaibach, ocieka historią, kulturą i urzekającą tajemnicą. Muzyka na żywo przepływa przez brukowane uliczki Hawany na Starym Mieście wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zabytkowe samochody wciąż poruszają się po tutejszych ulicach, a piękne stare budynki w kolonialnych miastach Kuby przywołują na myśl kraj zatrzymany w czasie. Jakie są największe atrakcje turystyczne Kuby? Oto kilka z nich:

Stara Hawana
Miejsce wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Habana Vieja lub Old Havana, jest dobrze zachowanym fragmentem kubańskiej historii i kultury. Spacerując po brukowanych uliczkach i podziwiając wspaniałe barokowe i neoklasyczne budynki, łatwo wyobrazić sobie życie na Kubie około 200 lat wstecz. Historyczne budynki znajdują się pod stałą opieką konserwatorów zabytków, więc Stare Miasto prezentuje się niezwykle okazale. Główne atrakcje Starej Hawany to Plaza de la Catedral, Catedral de San Cristobal, legendarna restauracja i miejsce częstych wizyt Hemingwaya -Bodeguita del Medio oraz twierdza wojskowa, Castillo de la Real Fuerza. Pozwólmy sobie, na co najmniej jeden dzień zwiedzania Starego Miasta, choć i tydzień może nie starczyć na dokładne obejrzenie wszystkich atrakcji.

Trynidad
Poznawanie miasta Trinidad, także wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, przypomina cofanie się w czasie. Pięknie odrestaurowane budynki i brukowane uliczki w centrum miasta emanują niezwykłą atmosferą kolonialną. Znaczna część architektury pochodzi z XVII do XIX wieku, kiedy Trinidad przeżywał swój prawdziwy rozkwit. Dziś Trynidad jest jednym z najbardziej spektakularnych miast na Kubie, oprócz Hawany. Możemy chłonąć jego żywą atmosferę na brukowanej Plaza Mayor, centralnym placu miasta. Nad placem góruje neoklasycystyczny kościół Świętej Trójcy (Iglesia Parracom de la Santisima Trinidad). Inna atrakcja to kościół i klasztor św. Franciszka (Iglesia y Convento de San Francisco) z charakterystyczną dzwonnicą, muzeum architektury kolonialnej (Museo de Arquitectura Colonial), galeria sztuki w Casa de Aldeman Ortiz i Palacio Brunet, ogromna rezydencja zbudowana w 1812 roku i nadal wyposażona w oryginalne freski i marmurowe podłogi.

Mauzoleum Che Guevary
Kiedy wszystkie miasta i kurorty na plaży zaczynają wyglądać podobnie, udajmy się do Santa Clara, która jest miejscem ostatniej bitwy partyzanckiej prowadzonej przez Che Guevara w 1958 roku. Ta wizyta z pewnością zapadnie nam w pamięć. Spoczywają tu doczesne szczątki Che, a jego mauzoleum (Mausoleo del Che Guevara) i pomnik to wielkie atrakcje miasta, ale i całej Kuby. Posąg Che Guevary został wykonany z brązu i wygląda naprawdę imponująco. Znajdujące się w pobliżu pomnika Museo Historico de la Revolucion posiada w swojej ekspozycji niektóre przedmioty osobiste należące do Che.

Museo Nacional de Bellas Artes
Jeśli jesteśmy miłośnikami sztuki, nie możemy przegapić Muzeum Sztuki Narodowej w Hawanie (Narodowe Muzeum Sztuk Pięknych) z ogromną, imponującą kolekcją sztuki międzynarodowej oraz kubańskiej. Kolekcja mieści się w dwóch budynkach i obejmuje dzieła od starożytności po dzień dzisiejszy. Ubrany w okazały włoski marmur, odrestaurowany Palacio del Centro Asturiano w hiszpańskim stylu renesansowym został zaprojektowany w 1920 roku przez Manuela Bustosa. Prezentuje sztukę międzynarodową, w tym prace wielkich europejskich mistrzów. Możemy tu podziwiać nawet starożytną sztukę Grecji, Rzymu i Egiptu. Szczególną atrakcją jest oczywiście oryginalna kolekcja hiszpańska.

Autor