Perła Południa, czyli kubańskie Cienfuegos

Położone na karaibskim wybrzeżu południowo-centralnej Kuby, Cienfuegos jest niezwykle atrakcyjnym miejscem do odwiedzenia. Dzięki kolorowym fasadom, szerokim ulicom i uroczej francuskiej architekturze kolonialnej słusznie zasługuje na tytuł Perla de la Sur – Perły Południa. Założone przez Francuzów w 1819 roku, Cienfuegos jest jednym z najmłodszych miast Kuby i można się tu poczuć zupełnie inaczej, niż w pozostałych zakątkach kraju. Planując podróż na Kubę, koniecznie umieśćmy Cienfuegos na liście atrakcji.

Ważny kubański port
Cienfuegos to jedno z najbardziej znanych miast portowych Kuby, które łączy charakterystyczny kolonialny charakter z egzotyczną karaibską atmosferą. Przez cały XIX wiek rosła ekonomiczna pozycja Cienfuegos, jako kluczowego portu dla handlu cukrem, tytoniem i kawą. Do tej pory istnieją tu budynki starych fabryk oraz opuszczonej elektrowni jądrowej na obrzeżach miasta. Natomiast zabytkowe centrum Cienfuegos, wpisane zostało na listę dziedzictwa UNESCO i jest miejscem, w którym można podziwiać imponujące, klasyczne budynki. Wiele z nich przekształcono w ciekawe muzea.

Parque Jose Martí
Bujny i elegancki Parque José Martí, w którym dominuje marmurowy posąg upamiętniający rewolucjonistę Jose Martiego, jest prawdziwym sercem i duszą miasta. Otaczające park imponujące budynki z końca XIX wieku, przypominają czasy wspaniałego rozkwitu miasta. Na północnej stronie parku znajduje się Teatro Tomás Terry, który jest narodowym pomnikiem Kuby. Występowały tu takie gwiazdy, jak Sarah Bernhardt czy Anna Pavlova.

W Museo Provincial można zapoznać się bliżej z historią Cienfuegos. Muzeum posiada kolekcję eksponatów obejmującą przede wszystkim dziewiętnastowieczne francusko-kubańskich dekoracje i meble. W Casa de la Cultura zlokalizowanym na południowo-zachodniej stronie Parku można podziwiać wystawy dzieł sztuki, koncerty i przedstawienia taneczne.

Spacerując po Parque Jose Marti nie można pominąć żółtego budynku Catedral de la Purísima Concepción. Świątynia ma olśniewające witraże przedstawiające dwunastu apostołów i figurę świętej patronki miasta, Dziewicy Niepokalanego Poczęcia.

Palacio del Valle
Promenada nabrzeżna Cienfuegos wysadzana palmami, rozciągająca się na południe do Punta Gorda to miejsce, gdzie zespół wspaniałych pałaców i rezydencji ujawnia bogactwo i przepych XIX-wiecznych baronów cukrowych Kuby. Jedną z ciekawszych budowli jest Palacio del Valle wyróżniający się mauretańską sztukaterią, dachówką i wieżyczkami. Palacio del Valle został zbudowany w 1917 roku przez Hiszpana Acisclo del Valle Blanco. Labirynt pokoi ma styl barokowy, neoklasycystyczny i gotycki, a prawdziwą wisienką na torcie jest Salón Comedor, czyli tutejsza jadalnia. W latach pięćdziesiątych Batista planował przekształcić pałac w kasyno, ale teraz jest to restauracja z barem na dachu, wartym odwiedzenia ze względu na imponujące zachody słońca i występy muzyczne na żywo.

Museo Nacional Naval
Pięć przecznic na północny zachód od Parque José Martí, trudno przeoczyć wytworne perłowo-różowe Narodowe Muzeum Marynarki Wojennej, mieszczące się w efektownej, dawnej siedzibie południowego centrum dowodzenia marynarki wojennej, zbudowanej w 1933 roku. To tutaj, we wrześniu 1957 roku, niezadowolona grupa marynarzy i cywilów próbowała buntować się przeciwko rządowi Batisty. Bunt okazał się jednak całkowicie bezskuteczny. Jeśli chcemy zobaczyć kolekcję wojskowych i morskich artefaktów, w tym hiszpańskich monet oraz wspaniałe widoki na zatokę Cienfuegos z murów obronnych, to doskonałe miejsce.

Autor