5 dolarów – zaskoczy Cię, co za to kupisz na wakacjach!

Redakcja Monoloco Podróże 

Jeśli planujesz wakacyjny wyjazd, 5 dolarów wydaje się kroplą w morzu potrzeb. W niektórych zakątkach świata kupisz jednak za to więcej, niż możesz sobie wyobrazić. Są też miejsca, gdzie ceny wydawałoby się podstawowych produktów przyprawiają o zawrót głowy! Przekonajcie się sami.

Mamy do wydania 5 dolarów, czyli wg kursu zakupu USDPLN z 7.04.2017 z godz. 14:58 (3,9895 zł) niecałe 20 zł. Oto, co za to dostaniemy:

 

50 km taksówką w Kairze

Za jeden kilometr zapłacimy tu 0,1$. Dla porównania – w Londynie za 5$ przejedziemy taksówką jedynie… kilometr.

W Egipcie możecie natknąć się na trzy rodzaje taksówek:

•    czarno-białe – z reguły nie mają licznika, cena przejazdu jest z góry ustalona – zależy od długości przebytego dystansu oraz ewentualnych korków.

•    białe – wyposażone w licznik i klimatyzację, z reguły są to też nowsze modele aut. Należy jednak uważać na opłaty za przejazd, które są często zawyżane przez kierowców.

•    żółte – wyposażone w licznik, zamawiasz je zwykle z wyprzedzeniem, rezerwując je przez telefon w firmie taksówkarskiej lub w hotelu.

Pamiętaj, że ceny za przejazd są najwyższe, jeśli zamawiasz taksówkę w hotelu lub na ulicy przed hotelem – czasami wystarczy przejść kilka przecznic dalej, aby uzyskać lepszą ofertę. (Źródło: Touregypt.net)

 

4 babeczki Pasteis de Belem (Pasteis de nata)

Jeśli będziecie w Portugalii, koniecznie spróbujcie tego tradycyjnego deseru! To - bardzo upraszczając - masa budyniowa zapieczona w cieście francuskim - idealny dodatek do kawy :) Skąd wzięła się nazwa babeczek? Od lizbońskiej dzielnicy Belem, w której po raz pierwszy zaczęto je wypiekać. Tradycję zapoczątkowano w lizbońskim Klasztorze Hieronimitów w XVIII wieku.  Podobno tamtejsi mnisi zużywali dużo białek do usztywniania habitów – dysponowali zatem dużą ilością żółtek, które zaczęto wykorzystywać właśnie do produkcji słynnego już dziś deseru. Po tym, jak w Portugalii zlikwidowano klasztory zakonne, produkcja przeniosła się nieco dalej – do miejsca, które dziś znane jest jako kawiarnia Pastéis de Belém. Pasteis de nata są tu wypiekane według tradycyjnej, znanej podobno tylko kilku osobom receptury. Spróbujcie też Pasteis de Belem posypanych cynamonem lub czekoladą (to swoją drogą wynalazek wspomnianych już mnichów - pyyycha!) Za jedną babeczkę zapłacisz w Pastéis de Belém 1,1 euro. (Źródło: Infolizbona.pl)

 

500 l benzyny w Wenezueli

W tym kraju cena benzyny jest najniższa na świecie: 1l kosztuje 0,01 USD. Za 5 dolarów kupimy więc 500l J. Na stacjach benzynowych w tym kraju kupisz tylko benzynę bezołowiową (89- lub 95-oktanową). Na gęsto zaludnionych terenach stacje benzynowe są łatwo dostępne, jednak jeśli planujesz podróż poza miasto warto zaopatrzyć się w dodatkowy kanister.

Według portalu TripAdvisor.com drogi w Wenezueli należą do najlepszych w całej Ameryce Łacińskiej, ich długość to ok. 82 000 km. Zasady ruchu są takie same jak w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej, pamiętaj jednak, że maksymalna prędkość:

·       na terenie zabudowanym to 60km/h w dzień i 50km/h w nocy,

·       na drogach głównych poza miastami 80 km/h,

·       na autostradach 120 km/h.

 

Salto Angel, najwyższy wodospad świata położony w Wenezueli.

 

0,5 kg świeżego chleba w Honolulu

Średnia sklepowa cena to dokładnie 4.57 $.

Honolulu to stolica Hawajów, które należą do Stanów Zjednoczonych. Co (poza chlebem) warto spróbować z hawajskiej kuchni?

Ø  Poke – danie z surowego mięsa tuńczyka, małży lub gotowanej ośmiornicy. Do tych składników dodaje się wodorosty, sos sojowy i przyprawy.

Ø  Poi – pasta z taro, warzywa, które przypomina ziemniaka.

Ø  Kalua pork – wieprzowina pieczona w piecu ziemnym.

Ø  Lau lau – danie przypominające nasze polskie gołąbki, nadzienie to wieprzowina z rybą, zawinięte w liście rośliny taro.

Ø  Musubi – porcja ryżu zawinięta w wodorost nori, Hawajczycy chętnie dodają do niej jeszcze plaster konserwy rybnej.

Tę – dotyczącą Hawajów – część tekstu zakończymy tradycyjnym pozdrowieniem „Aloha!” Używane jest ono zarówno na powitanie, jak i na pożegnanie. Oznacza „miłość”, „współczucie”, ”litość”. (Źródło: Kuchniahawajow.pl)

 

1,99 ml szampana Henriot, Millesime, Brut, 2006 w nagrodzonej trzema gwiazdkami Michelin restauracji T'ang Court w Szanghaju

Za całą butelkę tego trunku (750 ml) trzeba zapłacić – bagatela - 1,880$!

Jak czytamy na oficjalnej stronie internetowej, restauracja T’ang to jedna z czterech restauracji kantońskich na świecie, która zdobyła odznaczenie przewodnika Michelin. Wraz z przyznawanymi wielu restauracjom nagrodami rośnie ich prestiż i… ceny potraw. Na przykład w Eleven Madison Park z Nowego Jorku za sezonowe menu degustacyjne (8-10 potraw) zapłacimy 295$ od osoby. W restauracji Osteria Francescana w Modenie, która zajęła drugie miejsce w tym konkursie, za 9-daniowe menu degustacyjne zapłacimy 220 euro.

 

 

Bilet do muzeum w Nepalu

Mowa o pałacu królewskim Narayanhiti w Kathmandu. Cena biletu normalnego do tego muzeum to 4,75$. Z tym miejscem wiąże się mrożąca krew w żyłach historia – w 2001 roku królewicz Dipendra brutalnie zamordował tutaj swojego ojca (panującego wówczas króla Birendrę), matkę (która sprzeciwiała się poślubieniu wybranej przez niego kobiety), rodzeństwo i pięć innych osób, a później popełnił samobójstwo.

Dla publiczności dostępnych jest tylko 19 z 52 pałacowych pokojów. Dziennikarz magazynu „The Guardian” określił wygląd pałacu jako „surrealistyczny”. Nazwa pałacu to zlepek dwóch słów: „Narayan”, który jest formą hinduskiego boga Wisznu, oraz „hiti” – fontanna. Mieści się ona przed pałacem.

 

Nepal, Katmandu

 

Przejażdżka na wielbłądzie w Kairze

Według portalu Wikihow.com, jeśli będziesz się targować, możesz obniżyć cenę "przejazdu" nawet do 30 funtów egipskich, czyli 5$!

Wielbłąd to bardzo ważne zwierzę w kulturze arabskiej, są one bohaterami wielu kasyd – arabskich utworów lirycznych. Na dromaderze miał poruszać się sam prorok Mahomet, kiedy uciekał z Mekki. Wielbłąd o imieniu Al Ksawa miał wtedy przyklęknąć w jednym miejscu – obecnie jest tam meczet w Kobie.

Co warto wiedzieć, zanim dosiądziesz wielbłąda?

Jak podaje portal Alternativeegypt.com:

1. Upewnij się, że mocno się trzymasz – w niektórych przypadkach wielbłąd może gwałtownie się podnieść, a wtedy nieopatrzny jeździec może wylądować poza siodłem.

2. Nie wyobrażaj sobie, że możesz kontrolować wielbłąda – i tak zrobi to co chce lub to, co mu każe jego właściciel.

3. Siedź jak Beduin na wielbłądzie, a nie jak jeździec na koniu! – naturalną potrzebą jest, aby siedzieć na wielbłądzie, jak na koniu – z nogami zwisającymi wzdłuż siodła. Wygodniej będzie jednak, jeśli zapleciesz nogi wokół palika, który znajduje się naprzeciwko siodła i będziesz poruszał się w rytm jazdy.

 

 

Tradycyjna włoska pizza w Rzymie

Pizzeria Loffredo w Rzymie zdobyła odznaczenie Travellers Choice 2016 portalu Tripadvisor. Użytkownicy portalu docenili świeże składniki i tradycyjny smak pizzy, a także... jej cenę - ok. 5 euro.

Pizzę zaczęto wypiekać w XVIII wieku w Neapolu – do dziś działa tam pizzeria, która powstała w 1738 roku! Ówczesna pizza była raczej przysmakiem biedoty – było to cienkie ciasto, na którym znajdowała się ryba, ser i przyprawy.

Pizzę, którą znamy współcześnie, przygotował w 1889 roku kucharz z Neapolu specjalnie na odwiedziny królowej Włoch Margherity i jej męża Umberto di Savoia. Zaserwowano im pizzę we włoskich barwach – z pomidorami, serem mozzarella i bazylią. To od imienia królowej pochodzi nazwa popularnego dziś rodzaju pizzy – margherita. (Źródło: Podrozepoeuropie.pl)

 

 

4 niskobudżetowe śniadania w Cuzco

Najtańsze niskobudżetowe śniadanie w Cuzco to wg portalu Priceoftravel.com wydatek 1.23$, za cztery takie śniadania zapłacimy zatem 4,92$.

Cuzco w języku keczua oznacza „pępek świata”. To tutaj znajduje się słynna inkaska świątynia słońca. Cuzco jest często odwiedzane przez turystów zmierzających do Machu Picchu, najlepiej zachowanego miasta Inków (Cuzco jest położone w odległości 112 km od Machu Picchu). Ceny posiłków w miejscach, gdzie stołują się lokalni mieszkańcy są naprawdę przystępne – za jeden obiad zapłacimy między 1.85$ - 3.08$. (Źródło: Priceoftravel.com)

 

Co jeszcze możesz kupić za 5$ w różnych zakątkach świata? Sprawdź tutaj>>

Dane zawarte w artykule pochodzą z portali Numbeo.com, Priceoftravel.com, Tripadvisor.com, Infolizbona.pl, Wikihow.pl, Kuchniahawajow.pl, Alternativeegypt.com, Podrozepoeuropie.pl, Touregypt.net

 


Podziel się
PODOBNE ARTYKUŁY

Przewodnik po tanim podróżowaniu

Przewodnik po tanim podróżowaniu

Moda na tanie podróżowanie przyszła do nas z wieloletnim opóźnieniem. Na pochwałę zasługuje jednak sposób w jaki doprowadziliśmy do perfekcji to, co na Zachodzie święciło tryumfy popularności kilka dekad...

Marek Lenarcik Marek Lenarcik
18 listopada 2012
Porady
Jak tanio w Himalaje?

Jak tanio w Himalaje?

Poniższy “poradnik” to raczej zbiór naszych refleksji, powstałych po kilku tygodniach wędrówek w górach Nepalu. Wielu z Was mogłoby dopisać tutaj swoje spostrzeżenia i patenty wypracowane w tym kraju. Będzie nam mi...

Jak tanio podróżować?

Jak tanio podróżować?

Tanie linie lotnicze przy odrobinie sprytu stwarzają ogromne możliwości podróżowania po Europie i okolicach praktycznie za darmo. Jak skutecznie korzystać z usług tanich linii lotniczych?...

Patryk Świątek Patryk Świątek
29 marca 2012
Porady