Najpiękniejsze piramidy Meksyku

Adrianna Gireń Podróże 

Z czym kojarzy wam się Meksyk? Z tequilą, kapeluszem sombrero, kaktusami, piaszczystymi plażami, czy może z pikantnym chili? Tak wyobrażałam sobie ten kraj, zanim nie przejechałam go wzdłuż i wszerz. Do powyższej listy meksykańskich symboli doszedł jeszcze jeden: piramidy.

Meksyk to dawne królestwo prekolumbijskich plemion, o których dawnej świetności świadczą pozostałości po ich tajemniczych budowlach. Piramidy do dziś stanowią zagadkę dla wielu badaczy. I choć minęło już parę wieków, kiedy to hiszpańscy konkwistadorzy brutalnie podbili świat Mezoameryki, do dziś okrywane są coraz to nowe tajemnice tej fascynującej kultury.

 

Wyruszając śladami piramid dawnego Meksyku odwiedziłam zarówno te najbardziej znane, jak i z racji swojego położenia, mniej odwiedzane przez turystów. Oto moja lista najpiękniejszych piramid, które warto poznać, będąc w tym kraju.

 

 

1. Uxmal i Piramida Czarownika

 

Uxmal to miasto Majów w stanie Jukatan, które swój rozkwit przeżywało u schyłku IX i początku X wieku. Dwa wieki później zostało z nieznanych przyczyn całkowicie opuszczone. W Uxmal znajduje się najpiękniejsza i najbardziej niezwykła piramida prekolumbijskiej Ameryki: Piramida Czarownika.

 

Miała ona być zbudowana w przeciągu jednego dnia przez syna czarownicy, który miał objąć rządy w mieście. Zagadkę stanowią zaokrąglone rogi piramidy. Ponoć jej ostre kanty miały zostać zeszlifowane, aby nie pokaleczył się o nie tamtejszy bóg wiatru.

 

Piramida Czarownika

Uxmal, Piramida Czarownika (fot. Adrianna Gireń)

 

2. Chichén Itzá i Piramida Kukulkana

 

Główną atrakcją Chichén Itzá - kolejnego miasta Majów na półwyspie Jukatan jest piramida Kukulkana. W dniu zrównania się dnia z nocą w Chichen Itza ma miejsce osobliwy spektakl. Z piramidy Kukulkana, będącym odpowiednikiem Quetzalcoatla, powoli spełza Pierzasty Wąż. Efekt ten powstaje w momencie, kiedy oświetlone schody piramidy rzucają cień przypominający węża, który wraz z przesuwaniem się Słońca schodzi na Ziemię.

 

Chichen Itza

Chichen Itza i Piramida Kukulkana (fot. Adrianna Gireń) 

 

3. Tulum i El Castillo

 

Tulum, miasto znajdujące się około 130 km od Cancun, to niewątpliwie najpiękniej położony kompleks ruin prekolumbijskiego Meksyku. Do najbardziej znanych budowli należy najwyższy budynek w Tulum - El Castillo (zamek). Przypuszcza się, że w El Castillo miały miejsce główne uroczystości religijne. Piramida miała też spełniać rolę strażnicy i latarni morskiej.

 

Tulum

Tulum i El Castillo (fot. Adrianna Gireń)

 

4. Coba i Nohoch Mul

 

Coba jest stosunkowo słabo poznanym kompleksem piramid na Jukatanie. Do tej pory odsłonięto niespełna 10% wszystkich zabudowań, które zajmują powierzchnię ponad 80 km2. W okresie największej świetności, między VII i X wiekiem n.e. miasto zamieszkiwane było przez ponad 50 tyś. ludzi.

 

Piramidy w Meksyku

Coba i Nohoch Mul (fot. Adrianna Gireń)

 

W Coba znajduje się najwyższa piramida Jukatanu - Nuhoch Mul, której czubek wznosi się wysoko ponad dziewiczą dżunglę. 

 

 

5. Cozumel i San Gervasio

 

Główną atrakcją wyspy Cozumel, znajdującej się u wybrzeża Jukatanu są ruiny San Gervacio, które w czasach Majów, były miejscem kultu Ixchelbogini księżyca i płodności. Indiańskie kobiety przybywały tutaj z odległych regionów świata Majów, aby złożyć jej pokłon i cenne dary.

 

Piramidy Meksyku

Cozumel i San Gervacio (fot. Adrianna Gireń)

 

Ruiny położone są malowniczo w dżungli pośrodku wyspy. Według starej legendy Ixchel wyraziła zgodę na budowę miejsca jej kultu, wysyłając na wyspę jaskółkę  – swój ulubiony ptak. Stąd też pochodzi nazwa wyspy.

 

 

6. Calakmul i Stuktura II

 

Calakmul to jedno z największych, najpotężniejszych i najmniej poznanych miast prekolumbijskiego świata Majów.  Położone głęboko w dżungli, około 60 kilometrów od głównej drogi na trasie Escárcega – Chetumal, jest dość trudno dostępne dla turystów.

 

Meksyk piramidy

Calakmul i Struktura II (fot. Adrianna Gireń)

 

Struktura II to najpotężniejsza piramida świata Majów. Przy sprzyjającej pogodzie można z niej dostrzec wierzchołek piramidy miasta Tikal w Gwatemali, będącym największym wrogiem Calakmul. 

 

 

7. Kompleks piramid Tonina

 

Tonina znajduje się pomiędzy San Cristobal de las Casas i Palenque, niedaleko miejscowości Ocosingo, w stanie Chiapas. Pojedyncze piramidy, położone na siedmiu naturalnych tarasach zbocza góry, tworzą kompleks, który jawi się, jako jedna olbrzymia piramida. Tonina z racji tego, że jest raczej rzadko odwiedzana jest przez turystów, zachowała swoją tajemniczą aurę, a jej historię można poznać, pnąc się na kolejne tarasy ruin i odgadując znaczenie licznych, dobrze zachowanych płaskorzeźb.

 

Tonina

Tonina (fot. Adrianna Gireń)

 

8. Palenque i Świątynia Inskrypcji

 

Palenque w stanie Chiapas jest jednym z najczęściej odwiedzanych stanowisk archeologicznych z epoki Majów w Meksyku. W 1946 roku podczas prac konserwacyjnych doszło tu do sensacyjnego odkrycia. W Świątyni Inskrypcji - najwyższej piramidzie w Palenque znaleziono podziemną kryptę grobową jednego z władców miasta Majów - Pakala, do której dotarto po 4 latach intensywnych prac. Ogrom i bogactwo znalezionych tam skarbów przyprawia o zawrót głowy.

 

Najpiękniejsze piramidy

Palenque i Świątynia Inskrypcji (fot. Adrianna Gireń)

 

9. Centrum kultowe Monte Alban

 

Monte Alban - to kultowe miasto Zapoteków i jedno z największych zespołów piramid w Meksyku. Miasto góruje dumnie nad stanem Oaxaca, na wysokości około 2.000 metrów n.p.m.  

 

Atrakcje Meksyku

Monte Alban (fot. Adrianna Gireń)

 

W jednym z tamtejszych grobowców (Tumba 7) odkryto największy skarb, kiedykolwiek znaleziony w Mezoameryce.  Obecnie można go oglądać w Museo de las Culturas de Oaxaca w klasztorze Santo Domingo.

 

 

10. Mitla i Patio de las Grecas

 

Mitla to kolejne miasto zbudowane około VI wieku n.e. przez Zapoteków.  W IX wieku, kiedy to Zapotekowie opuścili Monte Alban, Mitla przeżywała swój rozkwit. Następcami Zapoteków zostali Mistekowie, których ozdoby fasad budynków, sporo różniły się od innych kultur Mezoameryki. Kamienne mozaiki przypominają geometryczne wzory, stosowane przez starożytnych Greków. Najbardziej misterne znajdują się w Patio de las Grecas – wąskim dziedzińcu, będącym częścią Świątyni Kolumn.

 

Co zobaczyć w Meksyku

Mitla (fot. Adrianna Gireń)

 

11. Teotihuacan i Piramidy Słońca i Księżyca

 

Teotihuacan w stanie Meksyk - to miejsce, w którym ludzie stają się bogami”. Według mitów indiańskich miał tu powstać świat. Światło oddzieliło się od ciemności i powstało słońce i księżyc. Swój rozkwit miasto to przeżywało ok. III-VI wieku n.e. W tym czasie miało je zamieszkiwać ponad 175 tysięcy ludzi. Teotihuacan był w tym czasie największą metropolią zachodniej półkuli.

 

Teotihuacan i Avenida de los Muertos (fot. Adrianna Gireń)

 

Słońcu i księżycowi poświęcone są dwie największe piramidy tego wspaniałego miasta. Miało ono powstać od II wieku p.n.e. do II wieku n.e. Zbudowano je bez użycia metalowych narzędzi, co prowadzi do teorii, że Teotihuacan stworzyły olbrzymy, które żyły przed pojawieniem się ludzi.

 

 

12. Xochicalco i Piramida Quetzalcoatla

 

Xochicalco, położone w stanie Morelos, w języku Nahuatl znaczy „dom kwiatów”. Najstarsze ślady osadnictwa sięgają tutaj 200 r. p.n.e. W szczytowej fazie rozkwitu, między VIII i XI wiekiem, Xochicalco miało zamieszkiwać ponad 20 tysięcy mieszkańców. Istnieją hipotezy, że to tutaj osadziły się plemiona ze słynnego miasta Teotihuacan, opuszczonego z nieznanych przyczyn koło 700 roku n.e.

 

Xochicalco i Piramida Quetzalcoatla (fot. Adrianna Gireń)

 

Najważniejszym obiektem ruin jest Piramida Quetzalcoatla, przedstawianego, jako pierzastego węża, który wije się wokół cokołu piramidy. Na ścianach piramidy znaleźć można różne rodzaje kalendarzy, co prowadzi do spekulacji, że to tutaj spotkali się astronomowie plemion Ameryki Środkowej, aby debatować nad ujednoliceniem kalendarza.


Podziel się
PODOBNE ARTYKUŁY