Rowerem dookoła jeziora Czorsztyńskiego

Elżbieta Gamza Podróże  Trasy

Rozległe widoki na Gorce, Pieniny i Tatry oraz tajemnicze gotyckie zamki przeglądające się w cichej toni jeziora – to najważniejsze atrakcje trasy wokół Jeziora Czorsztyńskiego.

Rowerem dookoła jeziora Czorsztyńskiego

Zjazd z przełęczy Osice (fot. Elżbieta Gamza)

Długość trasy: 37 km

Suma podjazdów: 600 m

Rodzaj nawierzchni: asfalt

 

Zaczynamy od zamku „Dunajec” w Niedzicy. Wzniesiony został najprawdopodobniej w początkach XIV w., biorąc swą nazwę od rzeki płynącej u jego podnóża i oddzielającej w owym czasie obszar państwa węgierskiego od polskiego. Jego dzieje były burzliwe. Służył jako średniowieczna warownia, gniazdo rozbójników, siedziba magnacka. Jedna z najbardziej tajemniczych kart w historii zamku związana jest z inkaską księżniczką Uminą - córką Sebastiana Berzeviczego, pochowaną ponoć gdzieś w podziemiach zamku w srebrnej  trumnie, słynnym „kipu z Niedzicy’ i tajemniczym skarbem Inków, który wciąż czeka na swego odkrywcę.

 

Zamek w Niedzicy (fot. Elżbieta Gamza)

 

Obecnie w zamku znajduje się część hotelowa i muzealna. W tej drugiej zwiedzić można tzw. komnaty Salamonów, izbę tortur, salę myśliwską, izbę żupną i izbę straży (cena biletu wstępu dla osoby dorosłej – 12 zł).

 

Kościół w Dębnie (fot. Elżbieta Gamza)

 

W Dębnie Podhalańskim koniecznie należy odwiedzić Kościół św. Michała Archanioła, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ten drewniany gotycki kościół jest jednym z najbardziej znanych polskich zabytków (otrzymał nominację w konkursie siedmiu cudów Polski). Jego sylwetka jest pięknie wkomponowana w krajobraz, a unikatowa, wykonana na drewnie, polichromia jest najstarszą w całości zachowaną w Europie.

 

Podjazd do Czorsztyna (fot. Elżbieta Gamza)

 

Kolejny odcinek trasy to przede wszystkim niezapomniany widok na Jezioro Czorsztyńskie i wyniosły mur Tatr. Dodatkową atrakcję stanowią liczne podjazdy, szczególnie ostatni – do Czorsztyna.

Zdjęcie: „Ruiny zamku w Czorsztynie - 1”

Królewski zamek w Czorsztynie był niegdyś warownią graniczną, pełnił tez funkcję komory celnej. Wielokrotnie był oblegany i niszczony. Ostatecznie popadł w ruinę w XVIII wieku. Od 1996 r. stanowi integralną część Pienińskiego Parku Narodowego pod nazwą Uroczysko Zamek Czorsztyn. Został zabezpieczony przed dalszym zniszczeniem, zrekonstruowano część pomieszczeń  i udostępniono do zwiedzania (cena bilety normalnego – 4 zł).

 

Tym, którzy poczują się zmęczeni jazdą i zwiedzaniem, proponuję skorzystanie z nietypowego „skrótu” – to jest przeprawy promowej do Niedzicy. Przystań, z której odpływa prom znajduje się u podnóża zamkowych ruin.

 

Wielbiciele pięknych widoków i długich szybkich zjazdów powinni jednak pojechać przez przełęcz Osice do Sromowców Wyżnych. Wiatr we włosach i panorama Tatr to wspaniała nagroda za kilka dodatkowych kilometrów.

 

Na koniec przejeżdżamy przez zaporę na Dunajcu i wzdłuż brzegu Zbiornika Sromowskiego wracamy do Niedzicy.

 


Podziel się
PODOBNE ARTYKUŁY