Santiago de Cuba – dawna stolica Kuby
Santiago de Cuba jest drugim, co do wielkości miastem na Kubie i historycznym oraz jej kulturalnym skarbem. Miasto jest często uważane za stolicę rewolucji kubańskiej, a liczne muzea tutaj odtwarzają kluczowe wydarzenia z tego ważnego okresu w historii Kuby. Jednak w przeciwieństwie do Trynidadu, który wydaje się być zamrożony w czasie, Santiago de Cuba miesza nowoczesną architekturę i industrialne projekty z kolorowymi kolonialnymi klejnotami i historycznym fortem. W tej tętniącej życiem metropolii znajduje się także jeden z najbardziej znanych uniwersytetów w kraju, nadając jej młodego i dynamicznego charakteru.
Kształtowane przez bogatą mieszankę kultur i dziedzictwa afro-karaibskiego, miasto jest często uważane za najbardziej karaibskie miasto w kraju. Dziś podróżni mogą doświadczyć wielokulturowej atmosfery w eklektycznej muzyce, różnorodnej architekturze, galeriach sztuki i tętniących życiem festiwalach. Niedaleko od miasta, turyści mogą odwiedzić słynne miejsce pielgrzymek lub wybrać się na szczyt skalistego szczytu, by podziwiać inspirujące widoki na zalane mgłą szczyty.
Castillo de San Pedro del Morro
Obiekt Castillo del Morro, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, cieszy się renomą jednego z najlepiej zachowanych hiszpańskich fortów z XVII wieku. Wielka forteca, przy wejściu do Zatoki Santiago, leży około 10 kilometrów na południowy zachód od Santiago de Cuba. Wzniesiona na szczycie klifu budowla została ukończona pod koniec XVII wieku. Włoski inżynier Giovanni Battista Antonelli stworzył oryginalne plany w 1587 roku, jednak budowa rozpoczęła się po 45 latach.
Castillo de San Pedro del Morro był pierwotnie przeznaczony do ochrony przed atakami piratów, ale służył także, jako więzienie pod koniec 1700 roku, zanim ponownie został przekształcony w fortecę. Dziś ten elegancki fort jest otwarty dla publiczności i posiada małe muzeum marynarki wojennej z wystawami o piractwie i historii tego obszaru. Po zwiedzaniu twierdzy, goście mogą podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na zatokę z dachu i restauracji na tarasie.
Parque Cespedes
Parque Cespedes w samym sercu miasta jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania. Wiele najważniejszych budynków Santiago de Cuba otacza plac, w tym Casa de Diego Velazquez i Catedral de Nuestra de Senora de la Asuncion. Za sprawą pirackich ataków, licznych trzęsień ziemi i wielu renowacji katedra przeszła wiele rekonstrukcji. Wewnątrz goście mogą zwiedzić Museo Eclesiastico z wieloma religijnymi dziełami sztuki. Chociaż Parque Cespedes jest bardziej plażą, niż parkiem, to popularne miejsce spotkań mieszkańców i turystów o każdej porze dnia i wieczorem. Muzyka wypełnia powietrze, a turyści popijają zimne drinki.
Cementerio de Santa Ifigenia
Cementerio de Santa Ifigenia w Santiago de Cuba jest miejscem pochówku niektórych z najważniejszych postaci wojskowych Kuby, a także ludzi sławnych i bogatych. Niektóre z pomników na grobowcach to spektakularne dzieła sztuki. Jedną z najbardziej imponujących atrakcji cmentarza jest Mauzoleum Jose Marti. Ta olbrzymia konstrukcja góruje nad otoczeniem. Na Cementerio de Santa Ifigenia znajdują się także grobowce Carlosa Manuela de Cespedesa, Emilio Bacardi i Franka Paisa. Są tu także pochowani tacy słynni Kubańczycy, jak muzyk Compay Segundo. Co trzydzieści minut na cmentarzu odbywa się zmiana warty.
Casa de Diego Velazquez (Museo de Ambiente Historico Cubano
Casa de Diego Velazquez to rezydencja słynnego hiszpańskiego konkwistadora. Zbudowany na początku 1500 roku, budynek jest uważany za najstarszą rezydencję na Kubie, a obecnie jest siedzibą Museo de Ambiente Historico Cubano. Konkwistador i gubernator Diego Velazquez mieszkał w górnej części domu, podczas gdy niższy poziom wykorzystywano, jako odlewnię złota. Wciąż stoi tutaj piec do topienia złota. Widok misternie rzeźbionych sufitów, grubych ścian i solidnej konstrukcji budynku daje poczucie bogactwa i potęgi hiszpańskiego imperium.