Sztuka uliczna na Kubie

Biorąc pod uwagę trudności związane ze zdobyciem farby na Kubie, zaskakującym faktem jest prawdziwy rozkwit sztuki ulicznej, szczególnie w stolicy Kuby, Hawanie. Malowidła lokalnych i międzynarodowych artystów zdobią rozpadające się budynki w starej dzielnicy Hawany, prezentując różne style i obfitość talentów. Wybierzmy się na spacer po ulicach karaibskiej wyspy i poznaj kubańską sztukę uliczną. Street art popularny w całej Hawanie przekształcił nieciekawe budynki i osiedla w gigantyczne, publiczne galerie sztuki.

Podziwaj, zanim zniknie
Graffiti jest często uważane za bardzo efemeryczną formę sztuki. To prawda. Praca, którą inni podziwiają, gdy czytasz ten tekst, może za chwile zniknąć. Havana nie ma, co prawda, organu zajmującego się usuwaniem graffiti, ale powierzchnie, na których są malowane uliczne dzieła mogą ulec zmianie. Zwłaszcza teraz, gdy trwają intensywne prace budowlane. Dla przykładu, graffiti, które przez długi czas było widoczne w pobliżu fabryki cygar Partagas w Starej Hawanie, zniknęło. Ogrodzenie, na którym zostało namalowane, usunięto, gdy zlikwidowano warsztat starych lokomotyw zajmujących podwórze.

Znajdź najlepsze miejsca do podziwiania graffiti
Zamiast próbować znaleźć konkretne murale, lepiej odkryć obszary, w których znajduje się mnóstwo graffiti. Centro Habana, Old Havana i Vedado to najlepsze miejsca do odkrywania kubańskiego street artu. Prawdziwi amatorzy graffiti powinni udać się w również w odległe części miasta takie, jak Alamar, Reparto Electrico, Marianao i San Agustin.

Nie tylko kubańscy artyści
Z biegiem lat zagraniczne graffiti zaczęło odgrywać ważną rolę w promowaniu tej sztuki w całej Hawanie, więc często można tu znaleźć dzieła sztuki międzynarodowej obok prac artystów kubańskich. Jednak z uwagi na to, że wiele dzieł jest anonimowych, w niektórych przypadkach trudno stwierdzić, z jakiego miejsca pochodzi autor.

Pracę niektórych lokalnych artystów można łatwo rozpoznać. Tak jest w przypadku Yulier P, który podpisuje każdy stworzony przez siebie obraz. Niektóre z jego dzieł są bardzo sprytnie zintegrowane z otoczeniem i kontekstem, w którym powstały.

Wpływy afrokubańskie
Duża liczba graffiti w Centro Habana pokazuje afrokubańskie wpływy charakteryzujące się naiwnym stylem, geometrycznymi kształtami, błyszczącymi kolorami oraz religijnymi motywami. W niektórych społecznościach, takich jak słynna na całym świecie dzielnica Callejon de Hamel, dzieła te odgrywają ważną rolę w zachowaniu i promowaniu lokalnej tożsamości oraz kultury. Funkcjonują również, jako atrakcje dla turystów, którzy zajmują graffiti i są bardzo ważnym źródłem dochodów dla tej dzielnicy. Callejon de Hanel to najlepsze miejsce dla miłośników kultury i sztuki. Można tu podziwiać lokalne rzemiosło, pokazy rumby, a nawet wziąć udział w lekcjach tańca dla turystów.

Duże vs małe formaty
Biennale Sztuki w Hawanie, jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w mieście, przyczyniło się do uznania graffiti za wyjątkowy styl artystyczny. W kontekście tego typu wydarzeń artystycznych poczyniono nawet ustalenia z lokalnymi władzami, aby pomogły w tworzeniu ogromnych, imponujących murali, które wymagają użycia rusztowań, specjalnego sprzętu i długich godzin lub nawet dni pracy. Te dzieła można łatwo odróżnić od mniejszych projektów, które powstają szybciej i są mniejsze. Trzeba jednak przyznać, że nieautoryzowane dzieła są czasami bardziej kontrowersyjne, a w związku z tym ciekawsze. Na Kubie jest duża różnica między graffiti artystycznym, a graffiti politycznym. To drugie jest oficjalnie „produkowane” przez lokalne wydziały propagandy, prezentując wizerunki kubańskich bohaterów i popularne slogany.

Autor