Varadero. Raj na ziemi.

Jeden z największych nadmorskich kurortów na Karaibach, Varadero jest najpopularniejszym miejscem turystycznym Kuby. Rozciągające się wzdłuż Półwyspu Hicacos, na północnym wybrzeżu Kuby, słynne pod względem turystycznym miejsce, szczyci się niezwykle piękną, 20-kilometrową plażą, przy której znajduje się ponad 50 ośrodków typu all-inclusive. Po przejściu przez most zwodzony, który oddziela Varadero od lądu, podróżni opuszczają kolonialną stronę Kuby i ulegają rajskiemu światu słońca, piasku i morza. Krystalicznie czyste morze w uderzających odcieniach błękitu stanowi idealne miejsce do nurkowania, żeglowania i pływania. Ci, którym uda się opuścić plażę, znajdą inne atrakcje, takie jak zwiedzanie kryształowych jaskini, spacery po bujnych parkach i bliskie spotkania z delfinami.

Plaża Varadero
Ciągnąca się przez 20 kilometrów plaża Varadero jest według rankingów jedną z najlepszych na Karaibach. Linia brzegowa skłania się uwodzicielsko ku błękitnemu morzu. Prym wiedzie tu ponad 50 kompleksów all-inclusive, które przyciągają turystów z całego świata - zwłaszcza z Kanady i Europy. Ale miejsca jest mnóstwo dla wszystkich gości. Miłośnicy plażowania mogą uprawiać wszystkie sporty wodne, od nurkowania i pływania po spływy kajakowe i żeglarstwo.

Jaskinia Saturna
W pobliżu lotniska w Varadero ścieżka przez zarośla schodzi wprost do Jaskini Saturna (Cueva Saturno), która jest właściwie całym systemem jaskiń. Ten podziemny świat oferuje gościom chwilę wytchnienia od upalnej plaży. Stalaktyty kapią z dachu jaskini, a z głębin wody wyrastają stalagmity. Turyści przyjeżdżają tu, by popływać w lazurowej wodzie i podziwiać imponujące formacje skalne.

Parque Josone
Parque Josone to spokojna oaza w sercu Varadero. Powstał w 1940 roku i był pierwotnie własnością właściciela fabryki Jose Uturrio, który wybudował tu rezydencję dla swojej żony Onelii. Ścieżki prowadzą wśród kwiatów, fontanny tryskają wodą, a ozdobny most przebiega przez małe jeziorko, gdzie z zadowoleniem kołyszą się kaczki. Wiosłując wokół jeziora na łódkach lub odpoczywając w cieniu palm turyści zażywają prawdziwego relaksu. Była główna rezydencja jest teraz restauracją, która czyni popołudniową lub wieczorną wycieczkę do Varadero naprawdę przyjemną. Jezioro znajduje się na południowym krańcu parku.

Mansión Xanadú
Zbudowana w 1929 roku, pałacowa willa należała kiedyś do Alfreda Irenee Dupont de Nemours, bogatego amerykańskiego przedsiębiorcy. Po rewolucji Dupont uciekł z kraju, a willa stała się własnością kubańskiego rządu. Zbudowana jest z włoskiego marmuru, drogich gatunków drewna i ceramicznych płytek izolowanych termicznie. Mansión Xanadu był niesamowicie luksusowym miejscem w czasach swojej świetności. Dziś dwór jest wysoko ocenianym hotelem i klubem golfowym. Goście mogą zatrzymać się tu na drugim piętrze i zjeść posiłek w restauracji.

Parque Ecológico Varahicacos (Varade Ecological Park)
Parque Ecológico Varahicacos, na drugim końcu półwyspu Hicacos, jest obszarem chronionym i rezerwatem przyrody z przyjemną plażą. Można się tu zetknąć z różnymi gatunkami roślin takimi, jak kaktusy i storczyki. Laguna niegdyś służąca do wydobywania soli jest bardzo bogata w ptactwo. Poza tym występuje tu ogromna różnorodność owadów i jaszczurek. Przez rezerwat przebiegają wąskie szlaki, ale odwiedzający powinni pamiętać, że teren jest skalisty i może stanowić wyzwanie dla małych dzieci i tych, którzy nie czują się zbyt pewnie w trakcie pieszych wędrówek. Solidne buty turystyczne są zalecane, podobnie jak środki odstraszające owady. Niesamowitą atrakcją są dwie jaskinie wapienne zamieszkałe przez nietoperze - Cueva de Ambrosio i Cueva de Musulmanes , w których znajdują się skalne malowidła i aborygeńskie skamieniałości. Przewodnicy służą pomocą w organizacji wycieczek i pomagają w interpretacji piktogramów.

Autor