Witajcie w kolorowym Viñales

Z populacją poniżej 30 000 ludzi i centrum miasta, które składa się z kilku ulic i w większości jednopiętrowych mieszkań, Viñales sprawia wrażenie sennego miasteczka. Nie dajcie się zwieść temu pierwszemu wrażeniu, bo miasto oferuje mnóstwo atrakcji dla odwiedzających. Jako turyści możecie się tu poczuć naprawdę rozpieszczani. Spacer po mieście będzie prawdopodobnie pierwszą rzeczą, którą zechcecie zrobić. Większość budynków w mieście ma masywne ganki, z których część została przekształcona w rewelacyjne restauracje, ożywające po zmroku. Zauważycie z pewnością, że wiele budynków jest pomalowanych w intensywne, piękne odcienie błękitu i różu, a spacer po mieście będzie ucztą dla oczu.

Wędrówka po okolicznych górach
Chociaż miasto Viñales jest dość płaskie, wręcz idealne na spacery i wycieczki rowerowe, teren otaczający miasto jest górzysty. Nie mówimy tu o Alpach, ale o pięknych, skalistych, niskich górach bogatych w wapień, porośniętych bujnym lasem deszczowym. Te góry są częścią łańcucha Cordillera de Guaniguanico i świetnie nadają się do wspinaczki. Możecie wypożyczyć sprzęt wspinaczkowy i zorganizować wycieczkę w wielu różnych punktach w mieście. Natomiast samotna wędrówka nie jest dobrym pomysłem, nawet, jeśli wspinaczka górska nie jest nam obca.

Eksploracja jaskini
Jeśli nie podoba wam się pomysł wspinania się po górach, dlaczego nie udać się w dół? Region Viñales jest bogaty w podziemne systemy jaskiń, a wycieczki są łatwo dostępne. Na pewno nie warto udawać się na wycieczkę bez przewodnika. Cuevas del Indio (Indian Caves) znajdują się na obrzeżach miasta i są idealne dla początkujących, ponieważ oswajają świat jaskiń. Znajduje się tam brukowane podłoże i oświetlenie, więc wędrówka nie powinna sprawić trudności, bez względu na grupę wiekową i poziom sprawności fizycznej. Jeżeli zależy wam na większym wyzwaniu, spróbujcie odkryć Gran Caverna de Santo Tomás, położoną około 15 km od miasta. Zamiast spokojnego spaceru, spędzicie dwie intensywne godziny pod ziemią, przechodząc przez największy system jaskiń na Kubie.

Odkrywanie natury
Krajobraz wokół miasta to przede wszystkim park narodowy, a więc jednym z najlepszych rzeczy do zrobienia w Viñales jest wyjście poza miasto i odkrywanie natury. Oczywiście możecie zorganizować wędrówkę z przewodnikiem, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by powędrować w samotności. Wystarczy iść na skraj miasta i do parku. Warto jednak mieć miasto w zasięgu wzroku, aby się nie zgubić. Kuba jest gorąca, więc nie zapomnijcie o wodzie i odpowiedniej odzieży.

Wizyta w Jardin Botanico de Viñales
Weźcie udział w darmowej wycieczce do Ogrodu Botanicznego, gdzie powitają was rozmaite tropikalne drzewa i kwiaty. Będziecie mogli cieszyć się tropikalnymi owocami zrywanymi prosto z roślin. Miejcie oczy szeroko otwarte – możecie zobaczyć kolibra, który wędruje od jednego kwiatka do drugiego, delektując się nektarem.

Szalona noc pełna wrażeń
Może się wydawać, że wasze możliwości rozrywki są ograniczone w tym niewielkim miasteczku. Okazuje się jednak, że zabawa w tutejszych miejscach rozrywki może być niezwykłym doświadczeniem. Cała społeczność bawi się tutaj razem z nami. Wizyta w Viñales nie będzie kompletna bez odwiedzenia w Centro Cultural Polo Montanez. Będziecie cieszyć się doskonałymi koktajlami (oczywiście mojito) oraz rewelacyjną muzyką na żywo i tańcami. Jeśli nie czujecie się zbyt pewni siebie na parkiecie, po prostu obserwujcie miejscowych, aby zobaczyć, jak taniec i muzyka może wyzwalać prawdziwe emocje.

Autor