Pocztówka z Hawany

Hiszpańscy kolonizatorzy założyli Hawanę w XVI wieku. To niewielkie miasteczko portowe wkrótce stało się niezwykle ważnym elementem podboju Ameryki Łacińskiej. Dogodnie usytuowana w północnych Karaibach, Hawana była strategicznym miejscem postoju i doskonałą bazą do wypraw hiszpańskich do Meksyku, Ameryki Środkowej i Ameryki Południowej. Myśląc o pocztówce z Hawany skupimy się na charakterystycznych cechach tego miasta, które wyróżniają ją spośród innych.

Imponująca architektura
Architektura kubańska jest mozaiką stylów z różnych okresów i regionów, od fortec wojskowych i kościołów katolickich, których historia sięga czasów kolonialnych w Hiszpanii, po wystawne hotele i kasyna zbudowane przez amerykańską mafię w latach 50 ‘ XX wieku.
Bazylika Menor de San Francisco de Asis to kościół otwarty w 1739 roku i poświęcony pamięci świętego Franciszka z Asyżu. Ze swoją 104-metrową wieżą był to najwyższy budynek w Hawanie w XVIII wieku. Stacjonowali w nim Brytyjczycy podczas okupacji Hawany w latach 1762-1763. Dlatego został uznany za zbezczeszczony. Gdy okupacja się skończyła i nigdy więcej nie funkcjonował już, jako kościół.

Morro Castle wybudowany na przełomie XVI i XVII wieku, aby chronić miasto przed atakami francuskich korsarzy i piratów, jest strategicznie zlokalizowany przy wjeździe do Zatoki Hawańskiej. Najbardziej znany jest z latarni morskiej, która powstała w 1895 roku i stała się jednym z głównych symboli Hawany.

Plac Rewolucji łączy w sobie obszerną promenadę, pomnik i olbrzymią statuę stanowiącą hołd dla bohatera narodowego- Kuby Jose Martiego oraz wieżę, która wyznacza najwyższy punkt w Hawanie. Wieża i pomnik były częścią dwóch projektów architektonicznych zgłoszonych do publicznego konkursu zorganizowanego w 1950 roku, aby znaleźć koncepcję godną zupełnie nowego publicznego placu w Hawanie. Rywalizacja zakończyła się remisem, a zwycięzcy połączyli swoje pomysły.

Odwiedzający Hawanę muszą być pod wrażeniem ogromnej kopuły zdobiącej budynek Capitolio. Do lat 50’ był to najwyższy budynek w całym mieście, a inspiracją dla projektu był budynek Kapitolu Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie. Podczas gdy początkowo Capitolio było siedzibą kubańskiego rządu (aż do rewolucji w 1959 roku), obecnie jest siedzibą Kubańskiej Akademii Nauk.

Ulice zalane kolorem
Spacerując po mieście, nie można nie zauważyć różnej bardzo bogatej palety kolorów budynków. Gdziekolwiek spojrzymy, jasne, wręcz jaskrawe barwy, wzbogacają przestrzeń. Stanowią idealne tło dla pamiątkowych zdjęć ze stolicy Kuby, ale same w sobie są fascynujące. Kolorowe budynki powstały po raz pierwszy w XX wieku. Miały być sposobem na ukazanie dobrobytu kraju, ale obecnie wiele budynków potrzebuje świeżej warstwy farby.

Miasto podzielone
Wielu ludzi twierdzi, że Hawana to w rzeczywistości trzy różne miasta w jednym. Pierwszym jest historyczna dzielnica Starej Hawany, z kolonialną architekturą i dużą koncentracją restauracji i barów. Prawdziwy raj dla turystów, którzy pragną zanurzyć się w przeszłości. Dalej znajduje się dzielnica Vedado z rozpadającymi się rezydencjami i zielonymi bulwarami. W ostatnich latach obszar ten staje się coraz bardziej popularny wśród turystów. Otwierane są tutaj innowacyjne bary i restauracje kierujące swoją ofertę do tych, którzy chcą zobaczyć inną stronę Kuby. Wreszcie, istnieją nowsze przedmieścia na obrzeżach miasta, gdzie Kubańczycy żyją i pracują. Aby poczuć atmosferę miasta, powinniśmy wskoczyć do zabytkowego Chevroleta i wybrać się na wycieczkę po całej Hawanie i poznać trzy różne wersje Kuby.

Autor