Kilka praktycznych porad dla osób udających się na Kubę

Kuba jest krajem fascynującym, oferującym turystom niepowtarzalną kulturę i bogatą historię. Nie brakuje tu wyjątkowych zabytków, miejsc atrakcyjnych pod względem przyrodniczym i życzliwych turystom mieszkańców. Przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek dla osób planujących wakacje w tym niesamowitym miejscu.

Wykorzystaj możliwość nocowania w casas particulares
Jeśli chcemy poznać Kubę, musimy poznać Kubańczyków. Nie ma prostszego sposobu na zanurzenie się w kubańskim życiu, niż nocleg w casas particulares, czyli prywatnych mieszkaniach czy domach mieszkańców Kuby. Poczujemy się w nich bardziej, jak lokator, niż gość hotelowy, dzieląc się przestrzenią mieszkalną z właścicielami. Kubańczycy są bardzo otwarci, skłonni do rozmów, wspólnych posiłków i dzielenia się swoim czasem z innymi. Obcując z nimi poznamy codzienne zwyczaje i narodowy charakter Kubańczyków.

Zapomnij o Internecie
Jeśli chodzi o Internet, Kuba jest jednym z najsłabiej połączonych krajów na świecie, z poważnymi ograniczeniami, bardzo słabą jakością połączeń i brakiem mobilnego Internetu szerokopasmowego. Nie mieszkając w najlepszym hotelu lub w jego pobliżu, nie spodziewajmy się, że w ogóle będziemy mogli połączyć się z Internetem. Jeśli mamy szczęście, znajdziemy jeden z niewielu publicznych punktów Wi-Fi. Możemy także korzystać z nielicznych kafejek internetowych, ale z reguły połączenie będzie bardzo powolne, a stawki wygórowane.

Pamiętaj o podwójnym systemie walutowym
Dla turystów niezwykle mylący może być podwójny system walutowy obowiązujący na Kubie. Kubańczycy otrzymują swoje wynagrodzenie w pesos, określanych również, jako pesos narodowe. Na lokalnej walucie drukowane wizerunki kubańskich bohaterów. Do dyspozycji turystów pozostaje natomiast pesos wymienialne. Za większość dóbr i usług zapłacimy właśnie w wymienialnych pesos. Na banknotach tych znajdują się pomniki narodowe.

Jedz w paladarach
Jedzenie na Kubie nie jest już tak złe. Reputacja monosmakowych, pozbawionego wyobraźni dań kubańskich była zasłużona jeszcze kilka lat temu. Jednak dziś powstało mnóstwo paladarów, rodzinnych restauracji serwujących pyszne lokalne potrawy i oferujących niezwykłą atmosferę. Gdy mamy do wyboru paladar i jedną z państwowych restauracji, wybierzmy koniecznie prywatną knajpkę.

Zawsze przechowuj trochę gotówki
Gotówka dominuje na Kubie i nigdy nie powinniśmy polegać na kartach kredytowych czy debetowych lub czekach podróżnych. Gotówką płacimy za towary i usługi. Tylko gotówkę akceptują prywatni przedsiębiorcy, w tym paladary i casas particulares. Zawsze wypłacajmy pieniądze, kiedy możemy. Bankomaty są rzadkością, sklepy czy punkty usługowe akceptujące zagraniczne karty są jeszcze rzadsze, a problemy z nimi zdarzają się nagminnie. Nie wszystkie banki mogą przetwarzać transakcje w obcej walucie. Te, które oferują takie płatności mogą pozostawać zamknięte w weekend lub w godzinach popołudniowych, szczególnie poza Hawaną i nadmorskimi kurortami. Z punktu widzenia bezpieczeństwa nie jest to idealne rozwiązanie, ale za każdym razem, gdy wypłacamy gotówkę, postarajmy się zrobić zapas, na co najmniej kilka dni, zwłaszcza, jeśli planujemy wyprawę na prowincję.

Unikaj rozmów o polityce
Wielu turystów podróżujących na Kubę chce koniecznie wiedzieć, co Kubańczycy naprawdę myślą o polityce swojego kraju, Fidelu Castro i komunizmie. Jeśli interesujemy się polityką i kubańskim społeczeństwem, wykażmy pewną powściągliwość w podejmowaniu takich rozmów. W kraju, w którym każdy blok ma Komitet Obrony Rewolucji, swego rodzaju oczy i uszy Partii, a informowanie o "niepatriotycznych" sąsiadach stanowi zobowiązanie nałożone na państwo, niektórzy nie czują się komfortowo otwarcie krytykując reżim.

Autor