Kilka wskazówek dotyczących noclegów na Kubie

Kuba oferuje zakwaterowanie dla turystów na różnorodnym poziomie, od najwyższej klasy historycznych hoteli w dużych miastach, po niskobudżetowe hoteliki na prowincji. Uzupełnieniem bazy noclegowej są casas particulares, czyli system kubańskich pensjonatów, w których Kubańczycy wynajmują pokoje dla gości, ale sami też w nich mieszkają. W kurortach nadmorskich można spotkać zarówno luksusowe obiekty hotelowe najwyższej klasy, jak i hotele z podstawowymi udogodnieniami po lekko zawyżonych cenach. Hotele są własnością lub są zarządzane przez państwo kubańskie. Część z nich jest prowadzona, jako spółki joint venture z zagranicznymi udziałami. Na Kubie nie ma hoteli w 100% należących do zagranicznych właścicieli.

Najbardziej znane sieci hotelowe na Kubie
Większość obiektów hotelowych na Kubie podzielono na kilka dużych, państwowych sieci: Islazul (www.islazul.cu) , Gaviota (www.gaviotagrupo.com), Cubanacán (www.hotelescubanacan.com), Gran Caribe ( www.gran-caribe.com) i Habaguanex (www.habaguanexhotels.com). Znajdują się one zazwyczaj na odrębnych terytoriach. Dla przykładu, Habaguanex ma prawie monopolową kontrolę nad rynkiem hotelowym w La Habana Vieja. Większość hoteli należących do tej sieci znajduje się w pięknie odrestaurowanych budynkach kolonialnych. Gaviota, Cubanacán i Gran Caribe to hotele klasy średniej. Islazul prowadzi natomiast najtańsze hotele, choć zaczęła odnawiać niektóre prawdziwe klejnoty w kolonialnym sercu ciekawszych miast Kuby. Cubanacán również modernizuje swoją markę Hoteles Encanto. Te duże państwowe firmy podpisały kontrakty menedżerskie z międzynarodowymi sieciami hoteli, co zwykle skutkuje lepszą obsługą i wyższym poziomem hotelowych usług.

Z sieci międzynarodowych działających na Kubie warto wymienić: Barceló (www.barcelo.com), NH Hoteles (www.nh-hotels.com), Iberostar (www.iberostar.com), Accor (www.accor.com) i Occidental (www.occidental-hoteles .com). Sieci te prowadzą po kilka hoteli, głównie w Hawanie i Varadero, a głównym graczem jest hiszpańska sieć Sol Meliá (www.solmeliacuba.com), która zarządza 24 obiektami na Kubie, klasy średniej i wysokiej.

Przygotujmy się na pewne pułapki podczas rezerwacji hoteli na Kubie przez strony internetowe. Wiele państwowych sieci - Gaviota, Habaguanex i Cubanacán - ma prymitywne i kompletnie niefunkcjonalne serwisy internetowe, a ich systemy rezerwacji online bywają zawodne. Mniej problemów przysporzą nam z pewnością większe sieci międzynarodowe, takie, jak Sol Meliá (www.solmeliacuba.com), Occidental (www.occidentalhotels.com) i Barceló (www.barcelo.com).

Casas Particulares
Oprócz oficjalnych hoteli i kurortów, główną opcją zakwaterowania na Kubie są prywatne kwatery w mieszkaniach i domach Kubańczyków. Aby zaspokoić popyt i wprowadzić odrobinę ulgi gospodarczej do systemu, rząd we wrześniu 2010 roku zezwolił niektórym gospodarstwom domowym na wynajęcie maksymalnie dwóch pokoi. Z czasem przepisy umożliwiły Kubańczykom wynajęcie całego domu, jako niezależnej nieruchomości pod wynajem, a także otwarcie paladaru (rodzinnej restauracji), oprócz prowadzenia casa. Każdy obiekty typu casa particular powinien być odpowiednio oznaczony niewielką tabliczką lub naklejką z informacją, że jest to casa usankcjonowana przez rząd. Symbol to niebieska, wielka "H" ustawiona na boku, z lekko wygiętymi poziomymi liniami i górną poziomą linią dłuższą niż dolna.

Casas pobierają od 15 do 25 CUC poza sezonem i od 20 do 35 CUC w sezonie wysokim. Najdroższe pokoje znajdują się w domach w Vedado i Miramar w Hawanie. Poza sezonem wahania cen zależą od liczby gości, długości pobytu, naszego statusu (studenci często otrzymują zniżki), lokalizacji domu (na przykład, im bardziej oddalony lub mniej turystyczny obszar, cena może być niższa) oraz kwoty podatku, którą właściciele płacą za pokój.

Autor