Santiago De Cuba - dawna stolica Kuby

Santiago de Cuba to chyba najbardziej egzotyczne miasto Kuby. Osiedliło się tutaj wiele różnych grup etycznych. Jest drugim, co do wielkości kubańskim miastem po Hawanie, pełnym historii rewolucji i walki z dyktatorem Batistą oraz stolicą prowincji Santiago de Cuba. Europejczycy na początku XVI wieku założyli w niej jedną z pierwszych siedmiu osad. To z pewnością jedno z najbardziej malowniczych miejsc na wyspie. Jego ojcowie założyciele w pełni wykorzystali oszałamiające otoczenie nadbrzeżnego tarasu i drewno z wysokiego lasu w pobliskim paśmie górskim, aby wznieść pierwsze budynki. Santiago de Cuba przez kilka lat było pierwszą stolicą Kuby.

Dlaczego turyści przybywają do Santaiago de Cuba?
Największym atutem miasta jest wspaniała lokalizacja w pobliżu Morza Karaibskiego, z górami i ukształtowaniem terenu, które sprawia, że żadna z ulic miasta nie jest absolutnie równa. Santiago jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej radosnych miast Kuby, wypełnionym mieszanką stylów architektonicznych, od baroku do neoklasycyzmu. Warto tu przyjechać szczególnie w lipcu, kiedy odbywa się wyjątkowo huczna zabawa. Karnawały Santiago de Cuba są jednymi z najbardziej popularnych w całym kraju.

Santiago de Cuba ma wiele powodów do dumy. Jest to na przykład kolebka prawie wszystkich gatunków muzycznych Kuby, kraju, w którym muzyka wyraża duszę i istotę człowieczeństwa. Mieszkańcy Santiago de Cuba stanowią jego ogromną wartość. Ci radośni, niezwykle gościnni ludzie mają w sobie ogromne umiłowanie wolności. Szczycą się tym, że mieszkają w jedynym mieście na Kubie, które oficjalnie zostało uznane za heroiczne. Doceniono wkład, jaki jego synowie i córki wnieśli w trakcie wojny o niepodległość Kuby. Dlatego będąc tutaj warto poznać ich codzienne życie. Wejść między nich. Posłuchać ich opowieści. Przekonać się z jak bardzo można kochać i szanować miejsce swojego urodzenia.

Wycieczki po Santiago de Cuba pozwalają poznać wąskie, kręte uliczki, pełne historycznych miejsc. Czas spędzony w tym wyjątkowym miejscu na pewno nie będzie stracony, jeśli będziemy przestrzegać złotej zasady, że każda minuta wakacji powinna być niespodzianką.

Atrakcje Santiago de Cuba
Miasto zawsze zapewnia odwiedzającym ciepłe przywitanie. Woda na plażach utrzymuje się przez cały rok w przyjemnej temperaturze, a dno oceanu to fascynujący świat morskiej flory i fauny. Co więcej, sceneria w górach Sierra Maestra jest naprawdę imponująca. Oprócz tego, Santiago de Cuba posiada kilka naprawdę unikalnych miejsc.

Dwa z nich to twierdza San Pedro de la Roca del Morro i ruiny francuskich plantacji kawy w górach na wschód od miasta. Obydwa zabytki zostały włączone na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Inne atrakcje to: Dom Trubadurów, Muzeum Rumu, Santa Ifigenia Cementery, gdzie pochowany jest Jose Marti, bohater narodowy Kuby, oraz bazylika El Cobre, czyli Sanktuarium Matki Bożej Miłosiernej, patronki Kuby, którą papież Jan Paweł II ukoronował podczas swojej wizyty na Kubie w styczniu 1998 roku.
Wizyta w Santiago de Cuba nie byłaby kompletna bez odwiedzenia Tivoli, dzielnicy pochodzenia francusko-haitańskiego, gdzie tradycyjny kadryl przekształcił się w żywiołowy danzon. Warto zobaczyć również Park Historyczno-Militarny na wzgórzu San Juan. Był on sceną ostatnich bitew wojny hiszpańsko-kubańsko-amerykańskiej w 1898 r. To tutaj stacjonował garnizon Moncada, który młody Fidel Castro i jego towarzysze zaatakowali 26 lipca 1953 roku. Była to pierwsza akcja rewolucji, która doprowadziła Kubę do całkowitej niepodległości 1 stycznia 1959 r.

Idealne na wakacje pełne niespodzianek, Santiago de Cuba oferuje odwiedzającym doskonałą infrastrukturę i usługi. Tutaj znajdziemy nie tylko komfort, ale także przygodę i gościnność. Niewątpliwie miejsce to jest jednym z najciekawszych celów turystycznych na Kubie.

Autor