Top 30 polskich wpisów podróżniczych 2014 roku

Redakcja Monoloco Podróże 

Masz ochotę przeczytać najlepsze teksty podróżnicze polskiego internetu, jakie powstały w zeszłym roku? Oto tekst dla Ciebie! Polscy blogerzy podróżniczy (blogtroterzy) postanowili zebrać wszystkie swoje artykuły i sprawdzić, które z nich podbiły polski internet.

W Polsce istnieje blisko pół tysiąca blogów podróżniczych. Jest to ewenement na skalę całego globu. Okazuje się, że Polacy nie tylko uwielbiają jeździć i odkrywać świat, ale też o nim pisać. I tak jak jesteśmy potęgą w sztuce pisania reportażu podróżniczego, tak znakomicie radzimy sobie również na polu bardziej nastawionej na popkulturę blogosfery.
 
Lista którą przedstawiamy została zainspirowana wpisem o najpopularniejszych tekstach podróżniczych w języku angielskim, którą na swoim blogu przedstawił Raymond Walsh (link: http://manonthelam.com/top-100-travel-blog-posts-of-2014-by-social-media-shares/). Poprosiliśmy polskich blogerów, by za pomocą narzędzi Share Tally (http://sharetally.co) i SocialCount (http://socialcount.co/) znaleźli na swoich blogach teksty, które były najpopularniejsze w kanałach social media. Szukaliśmy artykułów, które były chętnie „lajkowane”, udostępniane i komentowane zarówno na popularnym Facebooku, jak i na Twitterze, Pintereście, Google Plus czy zapisywane w aplikacji Pocket. 
 
Dostaliśmy niemal 100 świetnych tekstów. Wybraliśmy 30 tych, które uzyskały najlepsze wyniki. Ich różnorodność jest imponująca! Znajdziemy tu teksty z Australii, Azji i oczywiście z Europy. Niektóre z nich to inspirujące manifesty, inne są praktycznymi poradnikami i przewodnikami po poszczególnych państwach. Szczególnie popularne okazały się artykuły o Polsce. Jak widać uwielbiamy odkrywać własny kraj, który okazuje się niezwykle różnorodny i pełen ukrytych skarbów.
 
 
 
Top 10 polskich wpisów podróżniczych roku 2014
 
 
1. Dlaczego podróżniczka to kiepski materiał na żonę?
 
Wasza dziewczyna to podróżniczka? Zastanów się dwa razy, zanim poprosisz ją o rękę. O tym, jakie z tego mogą być kłopoty, pisze Przemek Skokowski, autor bloga Autostopem przez życie. Takiej żonie nie zaimponuje się nowym zegarkiem, nie będzie zadowolona z wakacji All Inclusive w luksusowym hotelu, a jakakolwiek rozmowa zawsze zejdzie na tematy podróżnicze. Ironiczny i przezabawny tekst Przemka został zainspirowany słynnym na cały świat wpisem „Don’t date girl who travel”.
 
Autostopem przez życie
Dlaczego podróżniczka to kiepski materiał na żonę?
http://www.autostopem-przez-zycie.pl/dlaczego-podrozniczka-to-kiepski-material-na-zone
1936 interakcji
 
 
 
2. Kaszubska Marszruta. Bory Tucholskie na  rowerze
 
Najpopularniejszym tekstem o Polsce okazał się być artykuł Szymona Nitki z bloga Znajkraj. Szymon wybrał się w Bory Tucholskie na Kaszubską Marszrutę, którą w tekście nazywa „najlepszym miejscem na rowerowy weekend w Polsce”. Autor w przewodnikowy sposób pisze o atrakcjach na trasie i w duchu pozytywnej krytyki ocenia miejsce, które poleca wszystkim rowerzystom w kraju. Nic tylko pakować sakwy!
 
Znajkraj
Kaszubska Marszruta. Bory Tucholskie na rowerze
1341 interakcji
 
 
 
3. Nocleg w konopiach i korupcja w Kirgistanie
 
Jedni rowerem jeżdżą po Polsce, inni w ten sam sposób podróżują gdzieś na końcu świata. Tekst Karola Wernera, autora bloga Kołem Się Toczy jest fragmentem relacji z jego podróży po Azji Środkowej. Podzielony został na dwie części, z czego pierwsza dotyczy noclegu na polu pełnym krzaków marihuany. Druga z kolei to impresja na temat korupcji w Kirgistanie, w którym wręczenie policjantowi kilka razy dziennie kilka banknotów jest powszechnie akceptowaną normą. Brzmi wesoło, prawda?
 
Kołem się Toczy
Nocleg w konopiach i korupcja w Kirgistanie
1038 interakcji
 
 
 
4. A właściwie to co ma w sobie takiego ten Krakowski Kazimierz?
 
Pozycję zaraz za podium zajął tekst Ani i Marcina Nowaków z Gdziewyjechac.pl. Blog Wędrownych Motyli. Autorzy bywają w Krakowie często i niemal zawsze odwiedzają modny Kazimierz. Ich tekst łączy w sobie informacje przewodnikowe, historyczne i osobiste uczucia do tej – niewątpliwie – najbardziej lubianej z krakowskich dzielnic. Zapomnijcie o przewodnikach! Tekst Motyli w smartfonie bezbłędnie poprowadzi was przez krakowski Kazimierz.
 
Wędrowne Motyle
A właściwie to co ma w sobie takiego ten Krakowski Kazimierz?
http://gdziewyjechac.pl/24980/krakowski-kazimierz.html
775 interakcji
 
 
 
5. Trogir – portowe miasto z zachwycającą starówką
 
Wyjeżdżamy z Polski, ale tym razem zostajemy w Europie, w chętnie odwiedzanej przez Polaków Chorwacji. Wojtek Tyluś z bloga CroLove.pl daje nam wszystkie potrzebne informacje o Trogirze, wpisanym na listę UNESCO, jednym z najpiękniejszych miast Dalmacji. Tekstowi towarzyszy kolekcja zdjęć, którym trudno się oprzeć. To co? Kto w tym roku jedzie nad Adriatyk?
 
CroLove
Trogir – portowe miasto z zachwycającą starówką
717 interakcji
 
 
 
6. Bez tego ani rusz!
 
Miejsce szóste należy do najbardziej znanej polskiej rodziny podróżniczej, czyli Rodziny Bez Granic. Ania Alboth przekonuje, że dziecko w podróży nie musi być uspakajane tabletem czy smartfonem. Zamiast tego apeluje, by te przyrządy odstawić i z pasją porozmawiać ze swoimi pociechami o odwiedzanej wspólnie świątyni, tym samym stymulując w dzieciach kreatywność i ciekawość świata. Ania zdaje się nie mieć litości dla rodziców, którym zajmować się dziećmi się „po prostu nie chce”. 
 
The Family Without Borders
Bez tego ani rusz!
664 interakcje
 
 
 
7. Magiczne Góry Stołowe – na Szczelińcu i w Błędnych Skałach 
 
Natalia Malec i Łukasz Burda z bloga Złota proporcja wybrali się w cudowne Góry Stołowe. W poetycki sposób, krok po kroku, opisują swój pobyt wśród tych niespotykanych nigdzie indziej w Polsce formacji skalnych. Tekst inspiruje do wybrania się tam na weekend, tym bardziej że jest zakończony garścią informacji praktycznych. To co – sprawdzacie pogodę na piątek?
 
Złota Proporcja
Magiczne Góry Stołowe – na Szczelińcu i w Błędnych Skałach
595 interakcji
 
 
 
8. Top 10 noclegów na Islandii
 
Znani z propagowania idei bardzo tanich podróży, Patryk Świątek i Bartek Szaro, opublikowali na blogu Paragon z podróży niezwykłą listę 10 najlepszych noclegów na Islandii. Ale nie spodziewajcie się pięciogwiazdkowych hoteli czy klimatycznych pensjonatów. Chłopacy raczej polecają wnętrze krateru i półkę skalną za wodospadem. A gdyby komuś było mało, to i we wraku samolotu można się przespać. Brzmi intrygująco, prawda?
 
Paragon z podróży
Top 10 noclegów na Islandii
578 interakcji
 
 
 
9. Wiesz, że zbyt długo mieszkasz w Australii, kiedy…
 
Na liście najpopularniejszych wpisów podróżniczych znalazł się też tekst imigracyjny. Magda Biskup z bloga Career Break napisała o australijskich absurdach, które w pewnym momencie... absurdami dla niej przestały być. Przezabawna lista, z której się dowiecie, że steki je się tylko krwiste, a kicające stado kangurów to najnormalniejszy widok pod słońcem. Tylko uwaga! Można pęknąć ze śmiechu.
 
Career Break
Wiesz, że zbyt długo mieszkasz w Australii, kiedy…
405 interakcji
 
 
 
10. Podlasie – co zobaczyć, ile wydać, jak się poruszać
 
Pierwszą dziesiątkę zamyka jeszcze jeden tekst o Polsce, tym razem o Podlasiu. Agnieszka Ptaszyńska z bloga Zależna w podróży wyłożyła kawa na ławę ile wydała, czym się poruszała i jakie miejsca wybrała na swoją tygodniową wycieczkę po Podlasiu. Do tego źródła informacji, dane o przewodnikach, wyłożony proces planowania – nic tylko przepisywać notatki i zgapiać trasę!
 
Zależna w podróży
Podlasie – co zobaczyć, ile wydać, jak się poruszać
396 interakcji
 
 
 
Swanetia – kraina kamiennych wież i ośnieżonych szczytów
392 interakcje
 
Nie jedź do Chin!
358 interakcji
 
Kasia jalan jalan: Samotność oznacza wolność
338 interakcji
 
Zamek w Łapalicach – szalony pomysł niepoprawnego marzyciela
327 interakcji
 
Rzuć pracę, kup bilet, pięknie się opal, zakochaj i nigdy nie wracaj
321 interakcji
 
Tajlandia z maluchem u boku - zapiski z podróży
305 interakcji
 
Poradnik jachtostopowicza
305 interakcji
 
Podziemne miasto Osówka
297 interakcji
 
W Singapurze woda na ziemi i w powietrzu
234 interakcje
 
Jedna sekunda z każdego dnia 2014 roku
189 interakcji
 
30 podróżniczych marzeń, które trzeba spełnić przed 30-ką
173 interakcje
 
50 oznak że mieszkasz w Indonezji (zbyt?) długo
168 interakcji
 
Bieszczady zimą. Jak się przygotować do zimowej wędrówki
157 interakcji
 
Tak się rodzi bieszczadzka legenda!
140 interakcji
 
Stary, sącz!
139 interakcji
 
Jak fajnie spędzić najkrótszy dzień roku w Otwocku?
125 interakcji
 
Wschód słońca na Babiej Górze, czyli spotkanie z legendą
125 interakcji
 
28. B*Anita
Kobiety, alkohol, papierosy i śpiew
114 interakcji
 
Lizbona - dlaczego warto ją odwiedzić? 9 powodów!
113 interakcji
 
Południowa Walia w 2 dni
112 interakcji
 
 
 
* * * 
 
 
 
Blogerzy podróżniczy podbijają Internet. Jak się okazuje nie tylko polski! Świetnie sobie radzą też za granicą. Prowadzone przez Polaków anglojęzyczne blogi podróżnicze są chętnie czytane i nagradzane na całym świecie, a ich autorki należą do najważniejszych nazwisk światowej blogosfery. Poniżej przedstawiamy 3 najlepsze wpisy podróżnicze na blogach anglojęzycznych pisanych przez Polaków.
 
 
1. 12 Misconceptions about Mexico
 
Anna Lysakowska, autorka bloga Anna Everywhere, opublikowała tekst w którym mierzy się z najpopularniejszymi stereotypami o Meksyku. Ania spędziła w tym kraju dwa lata i w tym czasie przekonała się, że większość naszej wiedzy o Meksyku nijak nie ma się do rzeczywistości. Okazuje się, że meksykańska kuchnia wcale nie jest ostra – raczej kwaśna, a w niektórych częściach kraju czasem nawet pada śnieg. Tekst Ani okazał się być najpopularniejszym wpisem podróżniczym na tej liście.
 
Anna Everywhere
12 Misconceptions about Mexico
2584 interakcje
 
 
 
2. Sunday with Pictures: street art in Athens, Greece
 
Kamila Napora, autorka bloga Kami and the Rest of the World, specjalizuje się w poszukiwaniu kultury alternatywnej i sztuki ulicy. Wypatruje ich w swoich podróżach po całym świecie. Jej wpis, część większego cyklu „Sunday with Pictures”, to znakomite zestawienie graffiti i murali, jakie można znaleźć na ulicach Aten, a które dla przeciętnego turysty pozostają niezauważone. Jak widać, stolica Grecji to nie tylko ruiny na wzgórzu.
 
Kami and the Rest of the World
Sunday with Pictures: street art in Athens, Greece
748 interakcji
 
 
 
3. Is a travel blog a must for a traveler?
 
Listę zamyka tekst branżowy, traktujący o blogowaniu podróżniczym. Uwielbiacie podróżować i zastanawiacie się czy to wystarczy by założyć bloga i czerpać z niego zyski, które pomogą podróżować przez 300 dni w roku? Justyna Śnieżek, autorka One Penny Trip, zapytała blogerów z całego świata, czym jest dla nich blogowanie. Okazuje się, że wszyscy oni nie tylko są zapalonymi podróżnikami, ale kochają też pisanie i prace nad swoim blogiem. I właśnie to czyni z nich tak znakomitych blogerów.
 
One Penny Trip
Is a travel blog a must for a traveler?
http://one-penny-trip.com/inspirations/travel-blog-for-a-traveler
295 interakcji
 
 
Agnieszka Ptaszyńska
Szymon Nitka

Podziel się
PODOBNE ARTYKUŁY